Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyŠesť až deväť mesiacov času a približne 800 eur si musí pripraviť zamestnávateľ, ak chce získať pracovné povolenie pre človeka z krajiny mimo Európskej únie. Firmy tak hľadajú spôsoby, ako sa náročnej byrokracii vyhnúť. Podľa údajov Ústredia práce je u nás približne štyritisíc ľudí s pracovným povolením, bez neho až osemtisíc. Na fungovanie im stačí informačná karta a oznámenie úradom.
Papiere vybavia inde
Ústredie práce rozoznáva presne 41 prípadov, keď cudzinci nepotrebujú pracovné povolenie. Ide napríklad o hosťujúcich akademikov alebo azylantov. Podrobné štatistiky, ako sú jednotlivé prípady využívané, však chýbajú. „Firmy uchádzačovi z tretej krajiny vybavia prechodný pobyt a pracovné povolenie radšej v inej krajine a neskôr sem tohto zamestnanca vyšlú,“ vymenúva jeden z častých spôsobov výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Podľa neho sa veľakrát ukázalo, že úroveň vybavovania dokladov na cudzineckej polícii v zahraničí je omnoho vyššia ako u nás.
Štát komplikuje
Analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník do
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.