Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2017, 00:00

Prácu dáva tisíckam Slovákov. Beljajev vládne biznisu pod Tatrami

Spolumajiteľ popradskej Tatravagónky dáva prácu tisíckam Slovákov. Niekoľko obchodov mu však nevyšlo.

Prácu dáva tisíckam Slovákov. Beljajev vládne biznisu pod Tatrami
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Firmy, ktoré tvoria jeho podnikateľské impérium, zamestnávajú tisíce Slovákov. Len strojársky gigant a top výrobca železničných vagónov Tatravagónka Poprad, ktorý má priemerný ročný obrat zhruba 200 miliónov eur, dáva prácu takmer dvom tisíckam ľudí. Zaraďuje sa tak medzi top zamestnávateľov nielen Prešovského kraja, ale i celého Slovenska.

Aj vďaka tomu dnes patrí podnikateľ Alexej Beljajev medzi najbohatších Slovákov. Podľa aktuálneho odhadu magazínu Forbes dosahuje hodnota jeho aktív výšku 100 miliónov eur.

Široké biznis aktivity
Beljajev je dnes spolu s Michalom Lazarom spolumajiteľom bratislavskej spoločnosti Optifin Invest, ktorá ovláda firmy v celkovej hodnote 400 miliónov eur zamestnávajúce asi štyritisíc ľudí. Vlajkovou loďou tohto impéria je práve popradská Tatravagónka.

Okrem strojárstva však meno podnikateľa figuruje aj v úplne iných sektoroch. Aktívny je v poľnohospodárstve a záhradníctve, špedícii, informačných technológiách či reklamnej a propagačnej činnosti.

Podnikateľ s ruskými koreňmi uspel v biznise aj kvôli tomu, že je všeobecne považovaný za odborníka na strojárstvo. Od októbra 2013 je prezidentom Zväzu strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky. A práve práca v priemyselnom odvetví sa ťahá celým jeho profesionálnym životopisom.

Beljajev absolvoval v Bratislave štúdium ekonómie, so zameraním na zahraničný obchod. Koncom 70. rokov začal pracovať ako obchodný referent vo firme Čechofracht Bratislava. Práve tu si začal budovať obchodné kontakty nielen v rámci Československa, ale aj celého východného bloku i ostatných kútov sveta. Perf

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.