Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2017, 00:00

Prácu dáva tisíckam Slovákov. Beljajev vládne biznisu pod Tatrami

Spolumajiteľ popradskej Tatravagónky dáva prácu tisíckam Slovákov. Niekoľko obchodov mu však nevyšlo.

Prácu dáva tisíckam Slovákov. Beljajev vládne biznisu pod Tatrami
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Firmy, ktoré tvoria jeho podnikateľské impérium, zamestnávajú tisíce Slovákov. Len strojársky gigant a top výrobca železničných vagónov Tatravagónka Poprad, ktorý má priemerný ročný obrat zhruba 200 miliónov eur, dáva prácu takmer dvom tisíckam ľudí. Zaraďuje sa tak medzi top zamestnávateľov nielen Prešovského kraja, ale i celého Slovenska.

Aj vďaka tomu dnes patrí podnikateľ Alexej Beljajev medzi najbohatších Slovákov. Podľa aktuálneho odhadu magazínu Forbes dosahuje hodnota jeho aktív výšku 100 miliónov eur.

Široké biznis aktivity
Beljajev je dnes spolu s Michalom Lazarom spolumajiteľom bratislavskej spoločnosti Optifin Invest, ktorá ovláda firmy v celkovej hodnote 400 miliónov eur zamestnávajúce asi štyritisíc ľudí. Vlajkovou loďou tohto impéria je práve popradská Tatravagónka.

Okrem strojárstva však meno podnikateľa figuruje aj v úplne iných sektoroch. Aktívny je v poľnohospodárstve a záhradníctve, špedícii, informačných technológiách či reklamnej a propagačnej činnosti.

Podnikateľ s ruskými koreňmi uspel v biznise aj kvôli tomu, že je všeobecne považovaný za odborníka na strojárstvo. Od októbra 2013 je prezidentom Zväzu strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky. A práve práca v priemyselnom odvetví sa ťahá celým jeho profesionálnym životopisom.

Beljajev absolvoval v Bratislave štúdium ekonómie, so zameraním na zahraničný obchod. Koncom 70. rokov začal pracovať ako obchodný referent vo firme Čechofracht Bratislava. Práve tu si začal budovať obchodné kontakty nielen v rámci Československa, ale aj celého východného bloku i ostatných kútov sveta. Perfektnú znalosť ruského jazyka využil predovšetkým na rozvíjanie kontaktov vo vtedajšom Sovietskom zväze.

November 1989 a pád komunistického režimu znamenal pre Beljajeva otvorenie nových možností. V jeho životopise nájdeme prácu v podnikoch Deltas, Conamis či Petrimex.

Kapitán biznisu
Skutočným kapitánom biznisu sa Beljajev stal v roku 1995, keď sa posadil do kresla predsedu predstavenstva spoločnosti ZŤS Sabinov. Tá sa stala základným kameňom jeho podnikateľskej ríše. Nakoniec, predsedom predstavenstva v tejto sabinovskej strojárskej spoločnosti je Beljajev dodnes. Okrem nej však figuruje ako člen dozornej rady či predstavenstva aj v mnohých ďalších spoločnostiach.

Ďalší významný míľnik v profesionálnom životopise Alexeja Beljajeva prišiel v roku 2006. Vtedy sa jeho a Lazarov Optifin Invest stal majiteľom viac ako 80 percent Tatravagónky. Tento popradský producent železničných vagónov mal predtým vážne problémy, keď ho dlhé roky tunelovali mafiáni a rôzni pochybní podnikatelia. Firma sa dokonca ocitla na pokraji bankrotu. Zachránil ju až príchod Optifin Investu, po ktorom začala napredovať a zvyšovať svoje tržby i zisky.

Kauza Columbex
Okrem pozitív sa však s Beljajevom, ktorého meno figuruje v takmer dvadsiatke spoločností, spájajú aj kontroverzie. Konkrétne ide o sponzoring politických strán, nadštandardné vzťahy s politikmi alebo dokonca podozrenia zo zapletenia do korupčných škandálov.


Zrejme najhorúcejšia kauza sa týkala spoločnosti Columbex International. Bratislavskú firmu, v ktorej bol Beljajev až do augusta 2014 členom dozornej rady, vyšetrovala európska protikorupčná jednotka. Columbex International totiž v roku 2006 uzavrel s rezortom pôdohospodárstva zmluvu na dodávku informačných systémov v hodnote 900 miliónov korún, teda takmer 30 milónov eur. Kontroverzie vyvolalo najmä to, že firma sa dostala k štátnej zákazke cez podozrivý tender vyvesený iba na nástenke.

Išlo o jeden z najväčších

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.