Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2017, 18:00

Kurz ako počas intervencií. Prečo neprišlo prudké posilnenie českej koruny?

Investori očakávali, že s ukončením intervenčného režimu príde k posilneniu českej koruny. Zatiaľ sa tak nestalo.

Kurz ako počas intervencií. Prečo neprišlo prudké posilnenie českej koruny?
Zdroj: Reuters

Česká národná banka (ČNB) od novembra 2013 umelo oslabovala vlastnú menu voči euru a držala ju na úrovni 27 českých korún za euro. Intervenčný režim stál podľa viacerých odhadov okolo 1,3 bilióna korún. Banka tvrdila, že režimom podporovala exportérov a tým pomáhala zvyšovať HDP celej krajiny.

Po ukončení intervencií (6. apríla) sa vo všeobecnosti očakávalo, že koruna prudko posilní, niektoré odhady hovorili, že koruna sa môže v priebehu pár mesiacov dostať na úroveň 25,50 koruny za euro, čo prilákalo mnoho špekulantov, ktorí verili v rýchly zisk. Momentálne je však česká mena na úrovni tesne pod hranicou 27 korún za euro a to aj bez intervencií. Minulý týždeň sa na čas dostala aj nad túto úroveň.

Aktívna ČNB

"Na korune nastala zaujímavá situácia i keď ju nemôžeme označiť za prekvapujúcu," tvrdí Adam Trňan z Capital Markets. "Po prvotnom posilnení českej koruny o takmer dve percentá však už následne nedokázali nájsť protistrany na predaj na málo likvidnom trhu," dodal. Investori tak jednoducho nemali komu predávať české koruny.

Kamil Boros z X-Trade Brokers však uvádza aj ďalší dôvod. Myslí si, že ČNB je na devízových trhoch aktívna aj naďalej. "Banka vyhlásila, že je v prípade potreby pripravená zmierňovať prípadné kurzové výkyvy," uviedol.

Zatváranie pozícií 

"Zistenie, že ČNB je aj naďalej aktívna na devízových trhoch následne prinútilo niektorých špekulantov uzatvárať svoje pozície, čo poslalo českú menu späť k úrovni 27 korún za euro ," uviedol Boros.

Koruna bude podľa Borosa posilňovať, myslí si, že sa dostane na úroveň v rozmedzí 24-26 korún za euro. "Či, a kedy sa tam dostane bude záležať od toho, nakoľko bude ČNB ovplyvňovať vývoj kurzu koruny," myslí si.

Špekulujúce protistrany 

Trňan uviedol, že koruna môže oslabovať aj naďalej. "Koruna by mohla ešte mierne oslabiť až kým nedosiahne úrovne  27-27,50 korún za euro, kde sa vyskytne dostatočný počet kupujúcich ako aj protistrán, ktoré budú špekulovať na ďalšie oslabenie," uvažuje.

"Od tohto momentu by mohlo dôjsť k postupnému dlhodobému zhodnocovaniu koruny" uzavrel Trňan.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.