Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2017, 00:00

Humenská fabrika Nexis Fibers bojuje o záchranu

Reštrukturalizáciu komplikujú protichodné návrhy jedného z veriteľov – Chemes.

Humenská fabrika Nexis Fibers bojuje o záchranu
Zdroj: Peter Mayer

Boj o humenskú fabriku Nexis Fibers, ktorá vyrába syntetické vlákna pre automobilový priemysel, sa blíži k rozuzleniu. Spoločnosť, ktorá sa kvôli dlhom dostala do reštrukturalizácie, čaká už zajtra veriteľská schôdza, ktorá má rozhodnúť o jej ďalšom osude. Firma Chemes, ktorá patrí k veriteľom tejto spoločnosti, však s navrhovaným plánom reštrukturalizácie nesúhlasí. Obe firmy sú pripom prepojené sídlom, aj energeticky.


Návrh Chemesu je irelevantný
Nexis predložil súdu návrh reštrukturalizácie, ktorá by mala trvať päť rokov a veriteľský výbor s ním súhlasí. To by znamenalo, že Nexis by Chemesu začal dlhy splácať v posledných troch rokoch ozdravného procesu. Chemes však prišiel s vlastným návrhom, ktorý je o dva roky kratší s tvrdením, že pôvodný návrh je pre nich likvidačný. Navrhoval preto priamy predaj podniku, aj návrh predaja v medzinárodnom tendri či vytvorenie spoločného podniku. Celá vzniknutá situácia má však jeden háčik – zo zákona nie je možné, aby predkladal návrh niekto iný ako samotný dlžník. Veriteľov je totiž 120. Z právneho hľadiska je podľa odborníkov návrh spoločnosti Chemes irelevantný. K problematike sme oslovili aj členov Veriteľského výboru, medzi ktorými sú Citibank Europe či ČSOB. „Vzhľadom na bankové a obchodné tajomstvo nie je možné bližšie sa vyjadriť k vašim otázkam,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. K ďalším veriteľom patrí okrem Chemesu napríklad aj OTP Banka Slovensko. Aj tá je však k prípadu zdržanlivá. „Banka si je vedomá rizík súvisiacich s poskytovaním úverov a náležite tieto riziká spravuje. V žiadnom prípade však tento úver neohrozí fungovanie banky na slovenskom trhu,“ tvrdí Róbert Varšányi, hovorca OTP Banky Slovensko.


Hrozba odpojenia energií
Ak by aj veriteľský výbo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.