Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2017, 11:37

USA vyostrili dlhodobý spor so susedom. Na kanadské drevo uvalia clá

Americká strana tvrdí, že kanadskí producenti predávajú mäkké stavebné drevo za neprimerane nízke ceny.

USA vyostrili dlhodobý spor so susedom. Na kanadské drevo uvalia clá
Zdroj: Dreamstime

Spojené štáty uvalia predbežné antidumpingové clá na dovoz mäkkého stavebného dreva z Kanady v priemernej výške 20 percent. Uviedol to americký minister obchodu Wilbur Ross. Vyostril tak dlhodobý obchodný spor medzi oboma krajinami. Kanada tento zámer odsúdila a sľúbila, že bude právnou cestou chrániť záujmy svojho drevárskeho priemyslu.

Plán na zavedenie antidumpingových ciel prichádza v čase, keď sa USA, Kanada a Mexiko pripravujú na rokovania o novej podobe Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). O zmenu či prípadné zrušenie dohody usiluje americký prezident Donald Trump, podľa ktorého NAFTA vedie k zániku pracovných miest v Spojených štátoch.

Ohlásená clá sa týkajú dovozu v hodnote okolo 5,66 miliardy amerických dolárov (5,2 miliardy eur) ročne. Kanadský dolár sa v reakcii na Rossovo vyhlásenie prepadol na takmer štvormesačné minimum voči doláru americkému, napísala agentúra Reuters.

Podľa Rossa sa spor týka kanadských provincií, ktoré poskytujú nepoctivé výhody pri ťažbe dreva a umožňujú jeho predaj za neprimerane nízku cenu. Kanadská vláda takáto obvinenia odmieta a upozorňuje, že clá zvýšia náklady na výstavbu a renováciu domov v USA.

Mnohé krajiny sa v poslednej dobe obáva protekcionistických tendencií nového amerického prezidenta Trumpa. Ten vyhlasuje, že ochráni americký priemysel pred zahraničnou konkurenciou, najmä pred prílivom lacného tovaru z Mexika a z Číny. Snaží sa prinútiť firmy k výrobe v Spojených štátoch a hrozí zavedením vysokých dovozných ciel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.