Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2017, 00:00

Slovenský milionár zbohatol na biznise v Česku. V boji o U. S. Steel však neuspel

Nitriansky rodák Tomáš Chrenek zbohatol vďaka biznisu Třineckých železiarní. Čoraz aktívnejší je aj v zdravotníctve.

Patrí medzi dôležité postavy železiarskeho biznisu v našom regióne. Stojí na čele českej skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel, priemyselného kolosu, ktorý vrátane dcérskych spoločností zamestnáva zhruba 10-tisíc ľudí. A práve vďaka úspešnému pôsobeniu v priemyselnom odvetví sa veľkopodnikateľ Tomáš Chrenek zaraďuje do prvej päťky najbohatších Slovákov. Podľa aktuálneho rebríčka magazínu Forbes dosahuje jeho majetok hodnotu 590 miliónov eur.

Neúspech v energetike
Okrem železiarskeho odvetvia sa Chrenek pustil aj do iných sektorov. Vlastní napríklad skupinu Agel, ktorá sa označuje za najúspešnejšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. Prevádzkuje sieť nemocníc a ambulancií, lekární aj laboratórií.

Chrenek bol tiež aktívny vo filmovom, televíznom či energetickom biznise. Práve energetika mu však veľa šťastia nepriniesla. Ovládal firmu Moravia Energo, ktorá v roku 2009 skrachovala. „Došlo tam k zásadnému odbornému zlyhaniu manažmentu. Moja chyba bola v tom, že som ďalej nepreveroval veci, ktoré mi manažment predkladal. Ale hovorím úprimne, nerobím to ani v ostatných firmách. Ja jednoducho ľuďom verím. Bola to moja chyba, z ktorej som sa poučil,“ vysvetlil podnikateľ v januári 2011 svoj neúspech v rozhovore pre Lidové noviny.

Z Bratislavy do Česka
Tomáš Chrenek sa narodil v júli 1963 v Nitre, žije a podniká však v Česku. Vyše desať rokov je držiteľom českého občianstva. Aj to je dôvod, prečo sa pravidelne objavuje nielen v slovenských, ale aj českých rebríčkoch najväčších boháčov. Mimochodom, u našich západných susedov mu medzi miliardármi aktuálne patrí deviata priečka.

Štúdium ekonomiky so zameraním na zahraničný obchod ešte absolvoval v Bratislave. Na Slovensku urobil aj prvé kroky profesionálnej kariéry, konkrétne v Podniku zahraničného obchodu Kerametal. Práve tu si vytváral užitočné kontakty, ktoré neskôr využil vo svojom biznise.

Potom už jeho kroky viedli do Česka. Podobne ako niekoľko iných podnikat

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.