Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2017, 00:00

Slovenského výrobcu vaní potápajú dlhy

Festap, producent emailovej kúpeľňovej sanity, bojuje o prežitie.

Slovenského výrobcu vaní potápajú dlhy
Zdroj: Reuters

Kvalitné slovenské smaltované vane z Fiľakova poznajú milióny ľudí nielen v Európe, ale i v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a na Blízkom východe. Slováci ako prví na svete prišli s vlastnou ekologickou technológiou suchého smaltovania ocele v elektrostatickom poli. Vtedajší štátny podnik Kovosmalt a neskorší majiteľ časti fabriky Alfonz Moravčík pred 30 rokmi vyvinul a vlastní unikátne know-how na povrchovú úpravu oceľových vaní. Pod vlajkou vlastnej značky Estap pritom učili smaltovať viacerých európskych výrobcov.

Po prelomovom objave a svetových úspechoch však fiľakovského producenta Festap aktuálne dobiehajú dlhy. Fabrika preto bojuje o záchranu a požaduje o ochranu pred veriteľmi. „Súd začína reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi Festap,“ konštatuje v rozhodnutí bratislavský súd. Firme sa za posledné roky dramaticky prepadli tržby. Kým ešte pred štyrmi rokmi utŕžila takmer 7,4 milióna eur, vlani to bolo už len necelých 1,6 milióna eur. Prečo firma stratila zákazníkov, nie je známe. S manažmentom výrobcu oceľových smaltovaných vaní sa HN spojiť nepodarilo. Na otázku HN nereagoval ani spolumajiteľ firmy Martin Moravčík. Slovenský producent je pritom proexportne orientovaný, v minulosti v zahraničí končilo až 85 percent jeho produkcie. Výrobný strop továrne dosahuje 300-tisíc kusov vaní ročne.

Tlak konkurencie
Do existenčných problémov mohli firmu z Fiľakova dostať priami konkurenti z Nemecka. Top svetoví výrobcovia smaltovaných vaní Kaldewei a Bette z Nemec

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.