Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2017, 00:00

Minimálna mzda: firmy chcú vzorec, nie rokovania

Odborári žiadajú zvýšenie hranice o 13 percent.

Minimálna mzda: firmy chcú vzorec, nie rokovania
Zdroj: TASR

Zamestnávatelia možno ani nezasadnú za rokovací stôl o výške minimálnej mzdy. Tá by v budúcom roku mala vzrásť zo 435 na 492 eur. To je predstava Konfederácie odborových zväzov, ktorá presadzuje až 13-percentný medziročný nárast. Podľa vyjadrenia firiem to ony neutiahnu.


Na 60 percent priemeru
„Vychádzame z odporúčania Európskeho výboru pre sociálne práva, ktorý hovorí, že minimálna mzda by mala dosahovať aspoň 60 percent z priemernej mzdy,“ vysvetlila hovorkyňa odborárov Martina Nemethová. V prípade nimi požadovaného zvýšenia by sa dostali na približne 50 percent.
Zástupcovia zamestnávateľov teraz zvažujú, či má akékoľvek vyjednávanie zmysel. „Po nedobrých skúsenostiach z minulosti sa na tom v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme podieľať. O minimálnej mzde je rozhodnuté dávno pred tým, než si niekto s nami sadne za rokovací stôl,“ upozorňuje viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota.


Ministerstvo práce oponuje, že vždy uprednostňuje dohodu sociálnych partnerov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.