03.05.2017, 00:00

Slovensko prvýkrát hospodári udržateľne

Dlh by mal postupne klesať. Rizikom zostáva starnutie populácie a s ním súvisiace náklady na zdravotníctvo a dôchodky.

Peter Kažimír
Zdroj: Pavol Funtál

Verejné financie sú prvýkrát dlhodobo udržateľné. Tvrdí to vo svojej správe Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá každoročne hodnotí výsledky hospodárenia vlády a prognózuje vývoj na nasledujúcich 50 rokov. Ak by si Slovensko počínalo takto aj naďalej, podarilo by sa nám udržať do roku 2066 dlh pod úrovňou 50 percent HDP. To je totiž prvá hranica dlhovej brzdy, po ktorej prekročení musí vláda čeliť stanoveným sankciám.

Od roku 2011, keď začala Rada s hodnotením verejných financií, došlo k významnému zlepšeniu. Hodnotiaci ukazovateľ sa znížil z pôvodnej úrovne 6,8 na aktuálnych –0,1 percenta HDP. To znamená, že nie je potrebné prijímať žiadne dodatočné opatrenia, aby verejné zadlženie do päťdesiatich rokov neprekročilo alarmujúcu hranicu brzdy.


Za dobrým vývojom stojí znižovanie deficitu verejných financií či zmeny v dôchodkovom systéme. Napríklad zvyšovanie veku odchodu do dôchodku či valorizácia dôchodkov podľa inflácie. Prispela aj demografická prognóza Eurostatu. Do roku 2066 by mal priemerný počet detí na jednu ženu vzrásť zo súčasných 1,4 na 1,8 dieťaťa.


Analytik Tatra banky Tibor Lörincz však upozorňuje na riziká, ktoré môžu situáciu v budúcnosti zmen

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.