Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2017, 09:59

Apple vytvorí miliardový fond. Chce podporiť technologický priemysel

Apple vytvorí miliardový fond. Chce podporiť technologický priemysel
Zdroj: Reuters

Americká technologická spoločnosť Apple plánuje vytvoriť fond pre investície do firiem v USA, ktoré vytvárajú moderné technológie. Jeho hodnota má činiť jednu miliardu dolárov (916 miliónov eur), oznámil šéf spoločnosti Tim Cook.

V rozhovore pre televíziu CNBC povedal, že nový fond podporí amerických výrobcov. Prvá investícia bude oznámená ešte v máji. Spoločnosť Apple má v pláne financovať programy výučby programovania aplikácií, bližšie sa k svojim zámerom chce vyjadriť až v lete.

Trumpova kritika

Počas prezidentskej kampane Donald Trump spoločnosť Apple silno kritizoval za to, že valnú časť svojej výroby má v Číne. Teraz firma podniká ďalší krok k zvýšeniu zamestnanosti v USA.

V minulom roku vydala na podporu svojich dodávateľských firiem, vrátane 3M Co a Corning Inc, 50 miliárd dolárov (46 miliárd eur), uviedol Cook v interview a zdôraznil, že Apple už v Spojených štátoch prispelo k vytvoreniu dvoch miliónov pracovných miest, z toho 80-tisíc je priamo v Apple a ostatné u jeho dodávateľov a vo vývojových firmách.

Miliardy v zahraničí 

Rovnako ako ostatné veľké americké firmy Apple teraz skúma Trumpové návrhy na zjednodušenie daňového systému, ktorého cieľom je prinútiť podniky k repatriácii ich finančných prostriedkov. Z celkových 256,8 miliardy dolárov (235 miliárd eur) má Apple 93 percent v zahraničí. Ako v tejto súvislosti Cook poznamenal, na investície v USA si firma musí požičať, čo nedáva zmysel.

Avšak k tomu, či Apple prevedie časť svojich ziskov do USA, ak bude Trumpov zákon schválený, sa nevyjadril, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.