Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.05.2017, 13:35

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny prekvapila. Vzrástla na takmer 10-ročné maximum

Index dôvery odrážajúci nálady investorov v krajinách eurozóny vzrástol výrazne viac, ako ekonómovia očakávali.

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny prekvapila. Vzrástla na takmer 10-ročné maximum
Zdroj: Reuters

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny vzrástla v máji výraznejšie, než sa čakalo, pričom zaznamenala takmer 10-ročné maximum. Ukázali to dnes zverejnené údaje inštitútu Sentix.

Index dôvery odrážajúci nálady investorov v krajinách eurozóny vzrástol v máji na 27,4 bodu z 23,9 bodu v apríli. To je najvyššia hodnota od júla 2007. Ekonómovia očakávali, že index vzrastie len na 24,7 bodu.

Hodnotu hlavného indexu podporili oba čiastkové indexy. Zvýšil sa podindex súčasných ekonomických podmienok, ktorý dosiahol vyše 9-ročné maximum a rast zaznamenal aj podindex očakávaní investorov. Ten sa posunul na najvyššiu úroveň za necelé dva roky.

Podindex súčasných ekonomických podmienok dosiahol tento mesiac 34,5 bodu oproti 28,8 bodu v apríli, čo je najvyššia hodnota od januára 2008. Čiastkový index očakávaní sa zvýšil na 20,5 bodu z 19,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. To je najvyššia hodnota od augusta 2015.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.