Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2017, 12:16

Slovenský realitný trh láka investorov z celého sveta, vlani preinvestovali takmer miliardu eur

Zhruba štyri pätiny investícii na slovenskom realitnom trhu vlani pochádzalo zo zahraničia.

Slovenský realitný trh láka investorov z celého sveta, vlani preinvestovali takmer miliardu eur
Zdroj: TASR

Objem investícií do komerčných nehnuteľností na Slovensku sa medziročne takmer zdvojnásobil a mal by ďalej rásť. Väčšina investícií má pritom zahraničný pôvod. Upozornila na to realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko, podľa ktorej sa SR stáva čoraz väčším lákadlom pre investorov z celého sveta.

Zatiaľ čo v roku 2015 sa na slovenskom trhu komerčných nehnuteľností investovalo 446 miliónov eur, vlani to bolo už 855 miliónov eur. Až 79 percent týchto investícií malo zahraničný pôvod.

Predaj Centralu

Peniaze, ktoré boli investované na Slovensku minulý rok, pochádzali hlavne z Ázie, Austrálie, Južnej Afriky, Rakúska, Českej republiky a Nemecka,“ priblížil riaditeľ oddelenia investičných nehnuteľností spoločnosti Marián Mlynárik na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave.

Najväčšou investíciou bol predaj nákupného centra Central v Bratislave za 175 miliónov eur. Slovenská spoločnosť Immocap predala celý svoj podiel firme Allianz Real Estate. Poradenská firma poukázala na to, že pozornosť investorov v regióne strednej Európy sa začína preorientovávať z trhov Poľska a Česka, ktoré sa im zdajú byť drahé, viac na Slovensko a Maďarsko.

Stabilita prostredia

Naše členstvo v eurozóne je pre nich veľmi dôležité, sme jediná krajina v rámci V4, ktorá má euro. Druhá vec je stabilita podnikateľského prostredia, rast HDP viac ako 3-percentný, tiež zlepšovanie výhľadu ratingu Slovenska, stabilita výnosov do svojich investícií,“ opísal Mlynárik.

Z celkového objemu 855 miliónov eur investícií smerovalo 49 percent do maloobchodu, 26 percent do logistických priestorov a 14 percent do kancelárií. V kancelárskom segmente sa všetky investície uskutočnili v Bratislave. „Tento rok sa investori zameriavajú hlavne na kancelársky a logistický trh. To budú dva sektory, ktoré budú dominovať tento rok. Predpokladáme taktiež porovnateľný objem investícií,“ uviedol Mlynárik.

Trh prenajímateľov 

Kancelársky trh už nie je podľa CBRE trhom nájomcov, ale prenajímateľov. Ceny prenájmu stúpajú a vlastníci budov už prestávajú investovať do rôznych úľav a opatrení na prilákanie nájomcov. Neobsadenosť kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla vlani nízku hranicu 7,2 percenta, v metropolách okolitých krajín je dvojciferná.

Nie je voľný priestor, firmy musia rozmýšľať v dlhodobom horizonte. Firmy tu rastú, rozširujú sa, hlavne je to ťahané IT firmami a centrami zdieľaných služieb,“ dodal riaditeľ oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov spoločnosti Oliver Galata.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.