Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2017, 00:00

Pri zatepľovaní preplatí štát už aj nové kotly

Podľa analytika ľudí odrádza byrokracia, úrady žiadajú 19 dokladov.

Pri zatepľovaní preplatí štát už aj nové kotly
Zdroj: Dreamstime

Až 30 miliónov eur vyčlenil vlani štát na zatepľovanie, reálne sa však využilo sotva pol milióna. Ministerstvo dopravy chce podmienky zatraktívniť. Novela zákona, o ktorej rokujú poslanci, má zvýšiť príspevok zo šesť na osemtisíc, pričom ľuďom preplatia nie 30, ale až 40 percent reálnych nákladov.


Zdĺhavý proces
Zuzana Sternová, predsedníčka predstavenstva Občianskeho združenia pre zatepľovanie, vidí za doterajším nízkym záujmom zložitú prípravu. „Požaduje sa, aby sa obnova uskutočnila na základe projektovej dokumentácie a tiež aby bola zhotovená firmami, ktoré majú na to licenciu.“ Licencované firmy sú drahšie a mnoho ľudí si radšej zateplí svojpomocne, čo ich stojí menej. No trend sa podľa nej mení, a dnes si dáva vypracovať projektovú dokumentáciu oveľa viac ľudí.


„Záujem o príspevky na zateplenie rodinných domov je ohromný, len sa nepreklápa do väčšieho počtu žiadostí kvôli zložitosti celého procesu,“ zamýšľa sa Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Za pozitívne považuje, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.