Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2017, 00:00

Zaručený príjem od štátu by chcelo stále viac Európanov, ukázal prieskum

Podpora minimálnej platby všetkým občanom v Európe rastie.

Zaručený príjem od štátu by chcelo stále viac Európanov, ukázal prieskum
Zdroj: Reuters

Zavedenie takzvaného univerzálneho základného príjmu, ktorý by ľudia pravidelne dostávali od štátu, bez akýchkoľvek podmienok, by si prialo 68 percent Európanov. Minimálnu platbu všetkým občanom už testujú napríklad vo Fínsku a Holandsku.

Zavedenie nepodmieneného základného príjmu pre všetkých navrhujú v Európe niektorí politici a aktivisti, podľa ktorých by pomohol vybalansovať nerovnosti v príjmoch a vyriešiť problém s chudobou.

Nárast podporovateľov 

Najnovší prieskum nemeckej výskumnej spoločnosti Dalia Research ukončený v marci tohto roku ukazuje, že počet Európanov podporujúcich základný príjem medziročne vzrástol z 64 na 68 percent. Štúdia, ktorá sa prvýkrát konala vlani, zahŕňa prieskum medzi 11 tisíckami ľuďmi v 28 krajinách Únie.

Hoci väčšina opýtaných by nepodmienečný príjem uvítala, 32 percent z nich by si jeho zavedenie prialo až po úspešnom testovaní systému v ich krajine. Ďalšia tretina by však na nič nečakala a chcela by ho zaviesť okamžite.

Pozitíva i negatíva

Proti zavedeniu základného dôchodku sa v oboch sledovaných rokoch postavilo 24 percent respondentov, ktorí sa boja hlavne ekonomického vplyvu - zvýšenie výdavkov štátu, toho, že ľudia nebudú motivovaní k práci a tiež zneužitiu tejto dávky cudzincami.

Naopak priaznivci takéhoto systému vidia skôr pozitíva. Tým najväčším prísľubom je menšia obava o zabezpečenie základných potrieb, väčšia rovnosť príležitostí a vyhliadky na väčšiu finančnú nezávislosť a sebestačnosť.

Fínsko už testuje

Aj napriek obavám odporcov iba osem percent opýtaných uviedlo, že by s istým príjmom od štátu pracovalo menej. Ľudia by však vďaka tomu trávili viac času s rodinou, venovali by sa dobrovoľníckej činnosti alebo získavali nové zručnosti.

Všeobecný príjem testuje od začiatku tohto roka Fínsko, kde vybraná skupina občanov od štátu automaticky dostáva 560 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.