Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2021, 00:00 Aktualizované dňa 22.09.2021 o 09:36

Ceny elektriny idú rekordne vysoko. A regulátor k tomu chystá sporný krok

Producenti na G-komponente ušetria. Rozpočíta sa však zrejme medzi domácnosti a malé podniky. Distribučky sa zhodujú, že na to nie je vhodná doba.

Ceny elektriny idú rekordne vysoko. A regulátor k tomu chystá sporný krok
Zdroj: Dreamstime

Tento poplatok sa roky prehadzuje ako horúci zemiak. G-komponentom sa neformálne označuje platba za prístup do distribučnej sústavy, ktorú dostávajú ich prevádzkovatelia. Pokrýva im to náklady na prevádzku a údržbu siete.

V minulosti sa na to všetko skladali len spotrebitelia. „Zjednodušene povedané, ak mala distribučná spoločnosť dve elektrické vedenia, pričom na jednom bol pripojený výrobca a na druhom odberateľ, tak náklady na obe tieto vedenia znášal iba odberateľ,“ vysvetľuje Marian Kapec, finančný riaditeľ Západoslovenskej distribučnej.

V roku 2013 však regulačný úrad rozhodol, že sa na úhradu poskladajú spotrebitelia aj s výrobcami, keďže i oni využívajú sieť. Takmer 800 producentov tak do kasičky prispieva niečo vyše 30 miliónov eur ročne. Veľké firmy, ktoré si elektrinu aj vyrábajú, tvrdia, že za takéto poplatky nechávajú značnú časť svojho rozpočtu a strácajú tým konkurencieschopnosť na zahraničnom trhu.

Prevádzkovatelia obnoviteľných zdrojov zas varujú, že nemalé sumy, ktoré distribučkám platia, bránia vzniku nových zelených elektrární. Regulátor preto teraz navrhuje G-komponent znížiť práve pre výrobcov a preniesť ťarchu opäť na odberateľov. Pri súčasných rekordných cenách komodity však nemusí ísť o najšťastnejšie rozhodnutie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.