Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2017, 00:00

Firmy dostanú, čo chceli. Rýchlejšie vratky DPH

Pri bezproblémových odpočtoch už podnikatelia nemusia čakať na koniec daňovej kontroly.

Firmy dostanú, čo chceli. Rýchlejšie vratky DPH
Zdroj: Pavol Funtál

Príklad z praxe: firma si uplatňuje vratky DPH v hodnote 30-tisíc eur. Jeden z nákupov za relatívne nízku sumu dvetisíc eur sa daniarom zdá podozrivý, a preto začnú kontrolu. Samotnej spoločnosti však zadržia celú sumu – a to až na 12 mesiacov. Podobné komplikácie budú minulosťou. Od budúceho roka by štát už nemal zadržiavať podnikateľom vratky, pri ktorých nie sú pochybnosti o ich oprávnenosti. Navrhovaná novela zákona chce dať úradníkom možnosť vrátiť časť nadmerného odpočtu ešte pred začatím preverovania. V súčasnosti musia s uvoľnením peňazí čakať na ukončenie celého procesu. To môže trvať až rok. Féroví podnikatelia sa tak pre podobné zadržiavanie peňazí často dostávajú do finančných problémov. Podľa prezidentky Daňového fóra Slovenska Alice Ordy Oravcovej je však otázne, ako sa novinka naozaj premietne do praxe. Úrady totiž budú mať len možnosť, nie povinnosť vyplatiť bezproblémové vratky ešte pred ich posúdením. „Myslím si, že toto opatrenie bude mať len veľmi úzke použitie. Správca dane by totiž pri vrátenej časti nadmerného odpočtu mohol dodatočne zistiť vyššie porušenia, ako je hodnota zadržiavaného odpočtu,“ upozorňuje.

Firma požiada o vratku DPH, namiesto peňazí však dostane kontrolu. Takéto prípady sú veľmi časté, potvrdzuje Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Dodáva, že daniari si navyše od firiem zvyknú žiadať rôzne dodatočné dokumenty, čo celý proces veľmi spomaľuje.


Peniaze chýbajú
Takéto skúsenosti má aj majiteľ obchodu s elektronikou, ktorý predáva svoj tovar prevažne do zahraničia. Jeho firme sa darí, avšak napriek tomu musí riešiť finanč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.