18.05.2017, 00:00

Nová realita. Namiesto lacnejšieho roamingu žiadny

O telefonovaní za domáce ceny v rámci celej Únie sa rokovalo roky. Zvýšeným nákladom sa dá elegantne vyhnúť napríklad ochudobnením balíčkov dátových služieb.

mobil, telefon, dáta
Zdroj: Reuters

Do úplného zrušenia roamingu v Európskej únii ostáva mesiac. A niektorí operátori už stihli „vyšpekulovať“, ako nové nariadenia obísť. Výpadok poplatkov za telefonáty či surfovanie zo zahraničia im totiž zdvihne náklady.

Po svojom sa so zrušením roamingu rozhodol vyrovnať napríklad český Vodafone. Možnosť roamingu pri dátových tarifách jednoducho škrtol. Neposkytovať roaming vôbec je totiž legálne. Cena za internet v mobile na území Česka síce zostane rovnaká, ale za hranicami sa už nepripojíte. Ani zdarma, ani za peniaze.

„Z regulácie vyplýva, že operátori nemusia ponúkať roaming vo všetkých tarifách. Pokiaľ ho však ponúkajú, musí byť roaming v rámci EÚ, Islandu, Lichtenštajnska a Nórska ako doma. My sme sa rozhodli zmeniť podmienky niektorých dátových taríf tak, že ho v nich nebudeme ďalej ponúkať,“ vysvetlila pre HN zástupkyňa hovorcu českého Vodafonu Veronika Exnerová. Zákazníci, ktorých sa táto zmena týka a nesúhlasia s novými pravidlami, môžu od zmluvy odstúpiť bez pokuty.

Platili by všetci
Slováci sa podobného scenára pravdepodobne obávať nemusi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.