Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2003, 00:00

Pre Viamont ide o reprezentáciu

Spoločnosť Viamont prevádzkuje osobnú dopravu na svojich prenajatých tratiach z dôvodu reprezentácie firmy. Podľa Václava Podušku, riaditeľa kontroly a inšpekcie tejto spoločnosti, je osobná doprava v Českej republike zatiaľ stratová. "Straty však klesajú, pretože štát sa snaží hradiť svoje objednávky. Podľa zákona by mal štát straty pokrývať, zatiaľ sa mu to ešte úplne nedarí," povedal Poduška. Viamont sa podľa neho dostal k prevádzke súkromných železničných tratí tiež po povodniach. Bola to rovnako snaha o pomoc regiónu pri oprave tratí. Transformačný zákon by podľa jeho slov mal zmeniť situáciu v tom zmysle, že trať potom nebude v nájme spoločnosti, ale tá si prenajme železničnú dopravnú cestu. "Tú budeme udržovať, ale finančne to bude kryť Železničné dráhové centrum. O ďalších tratiach budeme uvažovať po dokončení transformácie Českých dráh, zatiaľ to ani neodmietame, ani nepodporujeme," dodal Poduška.
Špecifikom podnikania Viamontu je skutočnosť, že na trati Sokolov -- Kraslice je prvý a zatiaľ jediný súkromný železničný hraničný prechod. Vo Svodove zase premáva diaľkovo ovládaná lokomotíva, čo je riešenie známe pri nákladnej doprave, ale neobvyklé pri osobnej doprave. Zatiaľ sa však nevyskytli žiadne komplikácie. Spoločnosť Viamont je podľa Podušku ochotná vstúpiť aj na Slovenský trh: "V západných Čechách sme obnovili železničnú trať, ktorá nepremávala od druhej svetovej vojny, dohodli sme sa s Nemcami, naše vlaky jazdia na nemeckom území. Nevidím dôvod, prečo by sme sa nedohodli so Slovákmi. Viamont má v Česku v prenájme dve trate, Sokolov -- Kraslice (27 km) a Svodov -- Trutnov (10 km).
Privátne trate v Českej republike
Prevádzka Trať Dĺžka
Viamont Sokolov-Kraslice 27
Svodov-Trutnov 10
Jindrišskohradecké místné dráhy Jindřichův Hradec-Nová Bystřice 33
Jindřichův Hradec-Obrataň 46
OKD Doprava Milotice n/Opavou-Vrbno pod Pradědem 20,5
Connex Morava Šumperk-Kouty n/Děsnou 23
zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.