Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2017, 00:00

Pozemky predali dávno. Peniaze uvidia teraz

Medzi dlhujúcou firmou Krásna pri jazere a veriteľmi dochádza k dohode.

Pozemky predali dávno. Peniaze uvidia teraz
Zdroj: MN

Bizarný príbeh pozemkov urbariátu z košickej mestskej časti Krásna nad Hornádom odštartoval v roku 2007. Po zvláštnom prevode parciel s rozlohou 4,5 hektára za takmer 1,1 milióna eur sa ich novým majiteľom stala spoločnosť Krásna pri jazere.

Pôvodná zmluva pritom neobsahovala ani konkrétny termín splatnosti kúpnej ceny. Developer na získaných pozemkoch nakreslil novú obytnú štvrť s približne dvomi stovkami rodinných domov.

Po dodatočnom vytýčení dátumu platby pre urbariát firma napokon do decembra 2008 uhradila iba polovicu kúpnej ceny. Na zostávajúci dlh 544-tisíc eur preto podpísala dodatok s 5-percentným ročným úrokom z omeškania.

Celkovo 430 veriteľov združených pod hlavičkou urbariátu v Krásnej nad Hornádom tak čaká na svoje peniaze takmer deväť rokov. „Roky nás len zavádzajú a ťahajú za nos. Pozemky predávali a aj predávajú ďalej. Zároveň si ich medzi sebou prevádzali spriaznené spoločnosti developera, ale urbariátu ani ľuďom celý čas neplatili. Obrátili sme sa preto aj na súdy a políciu,“ hovorí pre HN predseda Pozemkového spoločenstva urbariát Košice – Krásna Mikuláš Škrak.

Firma Krásna pri jazere okrem peňazí z predaja pozemkov pre stavebníkov získala na rovnomenný projekt v rokoch 2008 a 2012 z pôžičiek dokopy 5,3 milióna eur.

Črtajúca sa dohoda

V posledných týždňoch sa však celý spor pohol smerom k vysporiadaniu finančných vzťahov. Medzi koncovou dlžníckou spoločnosťou Krásna pri jazere a Košičanmi totiž dochádza k dohode. Za projektom individuálnej bytovej výstavby na okraji Košíc stojí podnikateľ René Pavlík a jeho materská spoločnosť Hope Development.

Tá ovláda spoločnosť Krásna pri jazere a ďalšie na ňu napojené firmy – Byty Krásna a Krásna Invest, v aktívach ktorých zaparkovala časť nevyplatených, ale na trhu predávaných pozemkov. „Ja o žiadnom záväzku neviem. Ideme podľa dohody, peniaze sa vyplácajú,“ tvrdí konateľ spoločnosti Krásna pri jazere René Pavlík. Existenciu dlhov popiera i projektový manažér projektu v Krásnej Jozef Kandráč. O osobné stretnutie s HN podnikatelia René Pavlík ani Jozef Kandráč záujem neprejavili.

Pozemky dostali nohy

Z Kandráča sa pritom postupom času stal spolumajiteľ nehnuteľností pod novovznikajúcou obytnou lokalitou. Jeho firma Krásna development a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.