Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2017, 00:00

Spojiť sa so Španielskom? Nikdy, ozýva sa jednotne zo Skaly, ktorá čelí veľkej dileme

Malá britská enkláva zažíva vyhrotenie napätia po úspešnom referende o brexite.

Spojiť sa so Španielskom? Nikdy, ozýva sa jednotne zo Skaly, ktorá čelí veľkej dileme
Zdroj: Flickr/bvi4092

Natlačených okolo skaly na niečo vyše šiestich štvorcových kilometroch sa tiesni 30-tisíc ľudí, ktorí si pevne stoja za svojím. Gibraltárčania už vyše 300 rokov rozhodne odmietajú snahy Madridu o pripojenie k Španielsku a sú hrdými občanmi Veľkej Británie. Teraz ich však brexit dostal do situácie, keď musia riešiť vážnu dilemu – cítia sa viac Britmi alebo Európanmi?

Brexit je zámienkou
Stiesnenosť. To je slovo, ktoré sa vybaví väčšine ľudí už po prekročení hranice zo Španielska. Cesta vedúca od colnice do mesta, ktorá je, mimochodom, jediným pevninským spojením Gibraltáru so svetom, totiž pretína letiskovú dráhu. Zvyšní návštevníci to pochopia najneskôr vtedy, keď sa dostanú do úzkych uličiek, ktoré sa prepletajú medzi nakopenými budovami. Na porovnanie – hustota osídlenia Slovenska je 111,1 obyvateľa na štvorcový kilometer. V prípade Gibraltáru dosahuje toto číslo 4 308.

Časy, keď sa Španieli vojensky pokúšali získať späť „Skalu“, ako sa Gibraltár prezýva, sú už preč. V súčasnosti sú ich metódy podstatne miernejšie, takpovediac robia naprieky. V roku 2013 eskalujúce napätie vyústilo do päťhodinových radov na hraniciach. A brexit sa stal ďalšou zámienkou Madridu, prečo by mal dostať Gibraltár pod svoju správu. Referendá o tom v rokoch 1967 a 2002 dopadli jednoznačne v neprospech Španielska. Že napätie stále nepoľavuje, sme pocítili krátko po príjazde. Zistili sme, že potrebujeme úradné potvrdenie, aby sme ľuďom na ulici mohli klásť otázky. Našťastie, jeho vybavenie nebolo nijako administratívne náročné.

So Španielmi nikdy
„V žiadnom prípade,“ odpovedá bez váhania a so suverénnym úškrnom miestny turistický sprievodca Ernest Valerga Tito na otázku, či si vie predstaviť budúcnosť Gibraltáru v pripojení k Španielsku. „Gibraltár sa nikdy nespojí so Španielskom. Gibraltár je veľmi hrdý. Sme Britmi vyše tristo rokov a budeme Britmi naďalej,“ vysvetľuje s vážnou tvárou inak usmievavý päťdesiatnik.

Stojí pritom pred jednou z dvoch gibraltárskych mešít. Tá sa nachádza na najjužnejšom cípe Gibraltáru s názvom Europa Point. Nedá sa ubrániť pocitu, že toto miesto má isté spojenie s islamom. Evokuje to aj jeho názov. Pôvodne sa totiž volalo Džabal al Tárik – Tárikova skala, po Tárikovi ibn Zijádovi, moslimskom dobyvateľovi, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.