19.05.2017, 07:14

Kimova Kórea v Nemecku prevádzkuje hostel, no dane neplatí. Dlhuje už 10 miliónov eur

Severokórejský vodca
Zdroj: Reuters

Severná Kórea dlhuje Nemecku zhruba desať miliónov eur na daniach. Uviedol to denník Süddeutsche Zeitung, podľa ktorého komunistický režim nedanil príjmy z hostela, ktorý vznikol v priestoroch jeho veľvyslanecta v Berlíne.

Totalitná krajina prenajíma najmenej od roku 2004 časť svojej ambasády prevádzkovateľom City Hostelu a kongresového centra For X, za čo dostáva desaťtisíce eur mesačne. Panelové budovy sa totiž nachádzajú v atraktívnej lokalite, odkiaľ to nie je ďaleko napríklad k Brandenburskej bráne, na bývalý hraničný prechod Checkpoint Charlie alebo na Postupimské námestí.

​Nemecké ministerstvo zahraničia sa nedávno nechalo počuť, že sa pokúsi Severnú Kóreu prinútiť, aby hostel aj kongresové centrum uzavrela. Panujú totiž obavy, že týmito príjmami Severokórejčania v podstate obchádzajú sprísnené sankcie OSN proti Pchjongjangu.

Teraz sa navyše zistilo, že komunistický štát príjmy v Berlíne nezdaňuje a aj s penále dlhuje už zhruba desať miliónov eur. Podľa Süddeutsche Zeitung síce existuje dohoda, že Severná Kórea bude platiť 7000 eur mesačne, ale ani to vraj krajina nedodržiava. Ako ju k tomu spolková republika chce donútiť, zatiaľ nie je zrejmé.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.