19.05.2017, 12:05

Nezamestnanosť je blízko rekordného minima. Nie je za tým iba ekonomický rast, varujú odborníci

Podľa odborníkov pomáha poklesu nezamestnanosti okrem rastu ekonomiky a investícií aj zmena metodiky.

Miera nezamestnanosti na slovenskom prvýkrát od novembra roku 2008 klesla pod hranicu ôsmich percent. Tento rok v apríli predstavovala 7,74 percenta, zatiaľ čo v marci bola na úrovni 8,04 percenta. Informovalo o tom dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, sa na Slovensku v apríli oproti marci znížil o 8045 osôb na 211 104 ľudí. V medziročnom porovnaní ubudlo 50 810 nezamestnaných.

Situácia na slovenskom trhu práce sa zlepšuje od roku 2013. Miera nezamestnanosti je v súčasnosti blízko rekordného minima 7,36 percenta z leta roku 2008.

K poklesu nezamestnanosti okrem ekonomického rastu a investícií podnikov prispela podľa odborníkov aj zmena metodiky vykazovania miery nezamestnanosti.

Cieľom kabinetu je podľa Fica dosiahnuť zníženie nezamestnanosti v krajine pod hranicu siedmich percent.

"To sa už výrazne priblížime k stavu, že kto pracovať chce, ten si prácu aj nájde. Pretože sa blíži leto, sezónne práce, naďalej je tu pozitívny trend prílevu investícií, myslím, že dosiahneme v roku 2017 historicky najnižšiu nezamestnanosť v našich moderných dejinách," povedal premiér na tlačovej konferencii.

Firmy už dlhšiu dobu upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a zamestnávajú najviac cudzincov od globálnej krízy. Tento rok v marci parlament zmenou zákona rozhodol o sprísnení podmienok pre evidenciu ľudí na úradoch práce.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.