Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2021, 09:18 Aktualizované dňa 22.09.2021 o 09:35

Hotely mali v júli najviac hostí za tento rok. Chýbali však zahraniční turisti

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku v júli 2021 navštívilo takmer 585-tisíc osôb.

Hotely mali v júli najviac hostí za tento rok. Chýbali však zahraniční turisti
Zdroj: TASR

Služby hotelov a ďalších ubytovacích zariadení v júli využilo viac klientov ako v rovnakom období vlani, ich počet bol však naďalej nižší ako pred koronavírusovou krízou.

Do krajiny jazdí výrazne menej turistov zo zahraničia. Vyplýva to z dnešných údajov štatistického úradu.

V júli, počas prvého mesiaca letných školských prázdnin, sa v hoteloch, penziónoch a v iných podobných zariadeniach ubytovalo približne 584 500 ľudí. To predstavovalo medziročne nárast o 2,5 percenta.

Zdroj: ŠÚSR

​V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, teda pred prepuknutím epidémie choroby covid-19, bol počet ubytovaných hostí však o 17,9 percenta nižší.

Cestovný ruch podporili najmä domáci návštevníci. Ani tí však nedokázali vykryť dvojtretinový prepad počtu zahraničných klientov v porovnaní s rokom 2019. Kým v júli hotelieri zaznamenali približne 99 500 hostí z cudziny, v rovnakom mesiaci pred dvoma rokmi ich bolo cez 297-tisíc.

V minulosti zo zahraničia jazdili na Slovensko hlavne českí turisti. Slovensko pri vstupe do krajiny až na výnimky vyžaduje karanténu od ľudí, ktorí neboli plne zaočkované proti covidu-19.

Zdroj: ŠÚSR

Za obdobie od začiatku tohto roka do konca júla sa u nás ubytovalo 1,13 milióna ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuje pokles o takmer dve pätiny.

Cestovný ruch patrí v súvislosti s covidom-19 k najviac zasiahnutým sektorom ekonomiky. V okresoch s horším vývojom epidemickej situácie musia prevádzkovatelia ubytovacích zariadeniach od svojich klientov vyžadovať potvrdenie o očkovaní proti covidu-19, o prekonaní choroby alebo o absolvovanie testu na koronavírus, alebo sa môžu rozhodnúť, že ubytujú iba očkovaných zákazníkov.

Obmedzenie platí aj vo Vysokých Tatrách, kde napríklad kabínkové lanovky môžu využívať len očkovaní návštevníci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.