22.05.2017, 16:26

Spory sú definitívne zažehnané, roztržka zabudnutá. Rusko a Turecko zrušia sankcie

Vzťahy oboch krajín vyhrotilo zostrelenie ruského bombardéra v roku 2015.

Spory sú definitívne zažehnané, roztržka zabudnutá. Rusko a Turecko zrušia sankcie
Zdroj: Reuters

Rusko a Turecko dnes podpísali spoločné vyhlásenie o vzájomnom zrušení obchodných obmedzení. Tie Rusko prijalo predvlani potom, čo turecké stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach zostrelili ruský bombardér.

Pod vyhlásenie sa podpísali podpredsedovia vlád oboch krajín Arkadij Dvorkovič a Mehmet Simsek. Ceremónie v Istanbule sa zúčastnili aj premiéri Dmitrij Medvedev a Binali Yildirim, uviedla agentúra Interfax.

Turecké paradajky

Žiadne detaily neboli doposiaľ zverejnené, ale podľa agentúry AFP sa čaká, že dohoda by mala znovu povoliť export tureckých paradajok do Ruska. Obchodné bariéry zdôvodňovalo Rusko ochranou vnútroštátneho trhu so zeleninou pred lacnou tureckou produkciou.

Medvedev sa v Istanbule zúčastnil summitu Organizácie krajín čiernomorskej ekonomickej spolupráce a na jeho okraji sa stretol so svojím tureckým náprotivkom aj s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom.

Normalizácia vzťahov 

Práve Erdogan začiatkom mesiaca pred schôdzkou so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom vyzval Rusko, aby v záujme definitívnej normalizácie vzájomných vzťahov okamžite zrušilo zostávajúce obchodné sankcie proti Turecku.

Moskva zaviedla sankcie v novembri 2015 v reakcii na incident, pri ktorom turecké stíhačky zostrelili nad turecko-sýrskou hranicou ruský bombardér Su-24.

Zblíženie 

Bombardér, pôsobiaci v rámci ruského zoskupení v Sýrii, podľa tureckej verzie udalostí narušil turecký priestor, čo ruská strana poprela. Po zostrelení stroja sýrski povstalci podporovaní Tureckom zastrelili jedného z dvoch pilotov a zabili ďalšieho ruského vojaka pri operácii na záchranu druhého pilota.

Moskva a Ankara sa znova zblížili po Erdoganovom ospravedlnení za smrť ruského pilota vlani v júni, a tiež po nevydarenom pokuse o prevrat v Turecku vlani v júli.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.