23.05.2017, 00:00

S fintou na vyšší dlh analytici nesúhlasia

Namiesto prelomenia dlhovej brzdy je na stole návrh, aby sa sankčné pásma nemenili, ale vzťahovali na miernejší ekonomický ukazovateľ.

Robert Fico
Zdroj: Pavol Funtál

Premiér Robert Fico avizuje veľkú hádku s Úniou o ďalšie peniaze z eurofondov na rozvoj našich regiónov. Aj alternatíva, ktorú si pripravil, ho však dostane do konfliktu, tentoraz s opozíciou a ekonomickými analytikmi. Tým sa jeho nápad, ako si viac požičať bez nutnosti zmeniť percentá v dlhovej brzde, nepozdáva.


Druhý pokus
Ficov kabinet sa obáva, že nebude mať za čo stavať diaľnice. Európske peniaze sme už takmer minuli a fungovanie eurofondov po roku 2020 je nejasné. „Buďme pripravení na veľkú hádku o tom, či sa bude pokračovať v politike solidarity bohatších štátov voči menej bohatým krajinám,“ avizuje predseda vlády. Chýbajúce zdroje zároveň hľadá v ďalšom požičiavaní. Prekážkou je zákon o dlhovej brzde a z neho vyplývajúce sankcie.


Vládnej koalícii sa však 90 hlasov potrebných na zmenu ústavného zákona bude hľadať ťažko. Opozícia už totiž pred niekoľkými mesiacmi návrh na takzvanú investičnú výnimku zamietla. „Umožniť zlodejom, ktorí vykradli našu spoločnú špajzu, aby mohli vyjesť aj zásoby v kuchyni, by bolo veľmi nezodpovedné,“ odkázal vtedy vláde Ig

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.