Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2017, 00:00

Bezpečná hranica je 40 percent HDP

Bezpečná hranica je 40 percent HDP
Zdroj: Peter Mayer

Úprava dlhovej brzdy by priniesla vláde 11,6 miliardy eur, zároveň by však ohrozila plány na vyrovnaný rozpočet, hovorí pre HN predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

Ako vnímate snahu napojiť sankčné pásma na čistý dlh?
Z hľadiska efektívnosti riadenia štátneho dlhu považuje rada koncept čistého dlhu za vhodnejší ukazovateľ. Práve z tohto dôvodu bolo pôvodným zámerom pri tvorbe ústavného zákona stanoviť hranice pre limit dlhu podľa tohto konceptu. Pretože vtedy tieto údaje Eurostat nepublikoval, z dôvodu zachovania transparentnosti a jednoznačnosti jeho vyčíslenia bol akceptovaný ukazovateľ hrubého dlhu. Údaje o čistom dlhu Eurostat stále nezverejňuje, takže v prípade prechodu na koncept čistého dlhu je nevyhnutnou podmienkou akejkoľve

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.