Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2017, 18:57

Ústavný súd rozhodol v prospech Carrefouru. Reťazec vrátil veriteľom tri percentá z dlhov

Carrefour sa dlhodobo trápil. Nevyplácal svojich dodávateľov a z jeho regálov postupne mizol tovar.

Ústavný súd rozhodol v prospech Carrefouru. Reťazec vrátil veriteľom tri percentá z dlhov
Zdroj: HN

Francúzsky obchodný reťazec Carrefour vrátil svojim veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur, no dlžná suma predstavovala až 17,5 milióna eur. Reťazcu to odklepol aj Ústavný súd, informuje portál sme.sk.

Sudcovia Ústavného súdu Jana Baricová, Sergej Kohut a Rudolf Tkáčik zamietli sťažnosť niektorých veriteľov reťazca na nízku sumu, ktorý im bude vyplatená. Súd zatiaľ svoje rozhodnutie nekomentoval.

Sťažovali sa napríklad Levické mliekarne, Unilever Slovensko či Slovenská konsolidačná.

Súd ešte v októbri 2016 rozhodol, že ozdravenie Carrefouru bude výhodnejšie ako konkurz. „Zvážil všetky okolnosti a potvrdil reštrukturalizačný plán. Podľa súdu nepoškodí veriteľov viac než konkurz,“ povedal reštrukturalizačný správca Ladislav Barát. Spoločnosť Retail Value Store, ktorá u nás obchody značky Carrefour prevádzkuje, tak mala súdom odklepnuté, že veriteľom vyplatí iba tri percentá z dlžnej sumy.

Carrefour sa dlhodobo trápil. Nevyplácal svojich dodávateľov a z jeho regálov postupne mizol tovar. Iskra nádeje sa objavila po príchode nového investora – bývalého partnera Penty Jozefa Špirka. Dodávatelia začali dúfať, že uvidia aspoň časť svojich peňazí. No vrátiť každému viac ako tri percentá z dlhu si podľa Špirka spoločnosť nemôže dovoliť. Viacerí ostali ponukou zaskočení a chceli radšej vidieť Carrefour v konkurze.

Iní v ňom stále videli potenciál, odbytový kanál, o ktorý nechcú prísť. Súd sa priklonil na ich stranu a dal Carrefouru ďalšiu šancu. „Bude to nie jednoduchá záležitosť napraviť poškodené meno. V začiatkoch tomu nedávam šance,“ povedal ešte v októbri 2016 maloobchodný analytik Ľubomír Drahovský.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.