Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2017, 14:02

Brusel vyšetrí stimul pre Jaguar. Štát mu plánuje poskytnúť 125 miliónov

Komisia má pochybnosti najmä o tom, či plánovaná štátna pomoc stimuluje súkromné ​​investície.

Brusel vyšetrí stimul pre Jaguar. Štát mu plánuje poskytnúť 125 miliónov
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie plánu Slovenskej republiky poskytnúť britskej automobilke Jaguar Land Rover 125 miliónov eur na investíciu do nového závodu pri Nitre. Komisia má pochybnosti, či tento program spĺňa pravidlá Európskej únie o štátnej pomoci. Automobilka plánuje do továrne investovať celkovo 1,4 miliardy eur.

"Je dobré, keď verejné investície stimulujú hospodársky rast v členských krajinách. Musíme sa však vyhnúť škodlivému súťaženiu medzi členskými štátmi. Komisia bude ďalej skúmať, či je plánovaná pomoc zo strany slovenskej republiky skutočne nevyhnutná na to, aby spoločnosť Jaguar Land Rover umiestnila svoju investíciu v Nitre, či je táto pomoc obmedzená na nevyhnutné minimum a či narúša hospodársku súťaž či poškodzuje súdržnosť v EÚ," uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. 

​Továreň pri Nitre s kapacitou 150 tisíc vozidiel ročne by mala začať prevádzku v budúcom roku. Jaguar Land Rover sídli v Británii, od roku 2008 je však súčasťou indickej spoločnosti Tata Motors.

Komisia má pochybnosti najmä o tom, či plánovaná štátna pomoc stimuluje súkromné ​​investície. Slovenská republika podľa komisie navyše tvrdí, že bez tejto pomoci by sa investícia automobilky Jaguar Land Rover realizovala mimo Európskej únie, konkrétne v Mexiku.

Komisia však uviedla, že bude musieť preskúmať indície, podľa ktorých mala štátna pomoc prinútiť spoločnosť Jaguar Land Rover, aby dala Slovensku prednosť pred inou členskou krajinou EÚ.

O továreň sa podľa skorších informácii okrem Slovenska uchádzali aj Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Turecko. Neskôr sa výber zúžil na Poľsko a Slovensko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.