Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2017, 16:46

Vláda chce pritiahnuť ľudí do regiónov, kde chýba pracovná sila. Podporí výstavbu štartovacích bytov

Kabinet chce motivovať ľudí, aby sa presťahovali do oblastí, kde je nedostatok pracovníkov.

Vláda chce pritiahnuť ľudí do regiónov, kde chýba pracovná sila. Podporí výstavbu štartovacích bytov
Zdroj: Archív HN

Slovensko plánuje zaviesť dotácie na výstavbu či kúpu takzvaných štartovacích bytov, ktorými chce stať podporiť sťahovanie ľudí za prácou. Vyplýva to z návrhu novely príslušného zákona, ktorý dnes schválila vláda. Podľa odhadu ministerstva dopravy a výstavby by opatrenie mohlo pomôcť asi 1 500 domácnostiam.

Kabinet premiéra Roberta Fica podporil zavedenie štátnych príspevkov na obstaranie nájomných bytov do rozlohy 50 metrov štvorcových v čase, keď miera nezamestnanosti na Slovensku síce klesla na dlhodobé minimá, zároveň ale v niektorých regiónoch zostáva podiel ľudí bez práce vysoký.

Šesťročný prenájom 

O dotácie do polovice oprávnených nákladov na štartovací byt budú môcť žiadať napríklad samosprávy či bytové družstvá, ktoré následne tieto byty prenajmú záujemcom.

Nájomcom na dobu šesť rokov sa bude môcť stať žiadateľ s nízkym príjmom. Očakáva sa, že štartovacie byty by mali byť vybudované hlavne v regiónoch s dostatkom pracovných príležitostí.

Drahé nehnuteľnosti 

Premiér Fico už predtým uviedol, že vláda pripravuje tiež zavedenie príspevkov na sťahovanie za prácou. Podľa ministra sociálnych vecí Jána Richtera by jeho výška mohla dosiahnuť možno až 4-tisíc eur, čo zodpovedá viac ako štvornásobku priemernej mzdy.

Štát poskytuje dotácie na sociálne byty aj v súčasnosti, nájomné bývanie ale nie je na Slovensku príliš rozšírené. Mnoho Slovákov si v minulosti kúpilo vlastné bývanie, čo spolu s poklesom úrokových sadzieb prispelo k rozmachu hypotekárnych úverov. Ceny bytov a rodinných domov v prvom tohtoročnom štvrťroku stúpli na takmer osemročné maximum.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.