Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2017, 10:59

Čínske akcie zažili najlepší deň za 21 mesiacov. Neuškodilo ani zhoršenie ratingu krajiny

Infografika
Zdroj: HN

Čínske akcie dnes výrazne posilnili, a to napriek stredajšiemu zhoršenie ratingu Číny. Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, si pripísal 1,8 percenta a uzavrel na 3485,66 bodu.

Zažil tak najlepší deň za 21 mesiacov. K rastu prispeli nádeje, že spoločnosť MSCI zaradí akcie čínskych podnikov do svojho indexu pre rozvíjajúce sa trhy. Dobre si dnes viedol tiež čínsky jüan, ktorý sa voči americkému doláru vyšplhal na najvyššiu úroveň za takmer dva mesiace, napísala agentúra Reuters.

"Šance na zaradenie do indexu MSCI sa na rok 2017 veľmi výrazne zvýšili," uviedla vo stredajšej správe maklérska firma China Securities. V minulom roku spoločnosť MSCI čínske akcie do svojho indexu odmietla zaradiť. Upozornila, že Čína musí uskutočniť ďalšie kroky, aby boli jej finančné trhy prístupnejšie pre zahraničných investorov.

Náladu na akciovom trhu podľa všetkého zásadne nezasiahlo stredajšie rozhodnutie medzinárodnej ratingovej agentúry Moodys zhoršiť úverové hodnotenie Číny o jeden stupeň. Moodys svoj krok vysvetlila predpokladaným spomaľovaním hospodárskeho rastu a pokračujúcim rastom dlhu.

Čínske ministerstvo financií však tvrdí, že Moodys nadhodnocuje ekonomické riziká a že zníženie ratingu bolo založené na "nevhodnej metodológii".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.