Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2017, 00:00

Zvolíme si prvú dámu nášho biznisu

Slovensko už šiestykrát mohlo nominovať naše úspešné ženy – manažérky vďaka projektu, ktorý vyhlasujú HN s partnermi.

Elena Petrášková
Viceprezidentka pre dcérske spoločnosti a služby U. S. Steel Košice
Dotazník: Kto je váš biznis vzor?
Nemám konkrétne meno. Beriem si príklad z ľudí, ktorí sú kreatívni, pracovití, zodpovední a správajú sa slušne a eticky v biznise. Snažím sa naučiť od nich všetko, čo mi pomôže posunúť moju prácu a mojich ľudí ďalej.


Kedy budú podľa vás ženy za tú istú prácu platené rovnako ako muži?
Verím, že znižovanie rozdielov naberie rýchlejší trend. Mnohé firmy majú už dnes nastavený systém odmeňovania podľa odbornosti a výkonov, a nie podľa pohlavia. Tak je to u nás v USSK. V porovnaní s minulosťou vidíme, že samotná spoločnosť akceptuje prirodzenejšie potrebu zastúpenia žien v riadiacich funkciách, politike, profesiách, ktoré boli mužskou doménou, dokonca sa jej začína dožadovať ako dobrého nástroja riadenia a vývoja rovnej spoločnosti.


Profil: Po skončení školy snívala o kariére sudkyne, no počas čakania na konkurz ju život zaviedol do Východoslovenských železiarní. Na pohovor na súd sa už nikdy nedostavila, pretože ju zaujal reálny biznis a fabrika. V oceliarskom biznise dnes pôsobí už 25 rokov. Momentálne zodpovedá za riadenie piatich dcérskych spoločností U. S. Steel Košice a úsekov Riadenia energetickej efektívnosti a Energetickej stratégie. „Oceliarstvo je dynamicky biznis, každý deň vie byť iný, prináša nové výzvy a situácie na riešenie,“ hovorí.

Lucia Pašková
generálna riaditeľka spoločnosti Curaprox
Dotazník: Kto je váš biznis vzor?
Nemám žiadny konkrétny, ku ktorému by som vzhliadala. Sú to skôr jednotlivé inšpiratívne prvky u viacerých ľudí. Najväčším vzorom v správaní všeobecne je môj otec, ktorý viedol niekoľko tímov a vždy ma fascinovalo, že sa vedel prihovoriť komukoľvek od upratovačky po riaditeľa a nerobil žiaden rozdiely vo svojom prístupe.


Kedy budú podľa vás ženy za tú istú prácu platené rovnako ako muži?
U nás v Curaproxe je to štandard. Kedy to bude platné všeobecne, je ťažké povedať. Čo tento proces určite urýchli je, ak sa o tom bude viac hovoriť. Stále je však veľa mužov, ktorí nerovnosť platov obhajujú tým, že ženy sú menej schopné, vzdelané.


Profil: Od štrnástich rokov pracovala a nahor sa vypracovala postupne. Najskôr robila predavačku v Starej Turej, upratovala byty v Bratislave, robila aj čašníčku. Neskôr sa stala tlmočníčkou, manažérkou a organizovala prvé tri ročníky Korunovačných slávností. Od roku 2005 pôsobí v spoločnosti Curaprox Slovensko. Minulý rok k tomu na čiastočný úväzok pridala prácu vo Folk Publishing.

Anna Macaláková
generálna riaditeľka slovenskej J&T Banky
Dotazník: Kto je váš biznis vzor?
Nemám jedno konkrétne meno. Rešpektujem nielen zahraničných úspešných ľudí, ale aj mnohých Slovákov. U niektorých obdivujem strategické myslenie, u iných je to spôsob komunikácie alebo empatický prístup. Každý ma motivuje niečím iným, pozorne to vnímam a pokúšam sa implementovať do svojej práce. Inšpiráciu vyžívam, aby som mohla robiť moju prácu najlepšie ako viem.


Kedy budú podľa vás ženy za tú istú prácu platené rovnako ako muži?
Som toho názoru, že vždy by mali dostať priestor talent a kreativita, je jedno, kto je jeho nositeľom. V banke sa snažíme, aby vnútorný systém bol transparentný a spravodlivý, aj z hľadiska diverzity pohlaví. Z môjho pohľadu by ženy mali byť vždy rovnako odmenené.


Profil: Vyštudovala odbor bankovníctva a investícií Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2006 nastúpila do J&T Banky, kde prešla viacerými manažérskymi pozíciami. Zakladala a zodpovedala za chod klientskeho call centra. Stála za vybudovaním najväčšieho segmentu klientov Komfort, ktorý od roku 2009 riadila aj s vernostným klubom Magnus a od roku 2012 bola prokuristkou banky. Od augusta 2015 je generálnou riaditeľkou.

Anna Ostružiarová
Predsedníčka družstva Okrasa
Dotazník: Kto je váš biznis vzor?
Mojím vzorom bol staručký, vtedy 75-ročný

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.