Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2017, 00:00

Slovensko rekordne zostarlo

Vďaka starobe nás čakajú vyššie výdavky na dôchodky a zdravotníctvo.

Slovensko rekordne zostarlo
Zdroj: Reuters

Štandardný Slovák je štyridsiatnik. Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu o demografickom vývoji, podľa ktorých je priemerný vek obyvateľstva 40,4 roka. Ide o najvyššiu hodnotu v histórii Slovenska. Ešte pred troma rokmi sa náš priemerný vek držal pod štyridsiatkou. „Príčinou je predovšetkým zásadná zmena reprodukčného správania, ktorá viedla k tomu, že plodnosť populácie Slovenska sa dostala pod úroveň jednoduchej reprodukcie,“ vysvetľuje hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík.

Priemernej Slovenke sa totiž narodí počas jej života len 1,48 dieťaťa. Na zachovanie jednoduchej reprodukcie je pritom potrebná hodnota 2,1. Tú sme však naposledy dosiahli v roku 1988. Vďaka pôrodom, ktoré si súčasná generácia matiek odložila do vyššieho veku, sa síce plodnosť za po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.