Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2017, 14:56

Západnú Afriku pretne ropovod. Uganda chce svoje nerastné bohatstvo dodať na svetové trhy

Západnú Afriku pretne ropovod. Uganda chce svoje nerastné bohatstvo dodať na svetové trhy
Zdroj: Reuters

Uganda a Tanzánia dnes podpísali rámcovú dohodu o projekte exportného ropovodu v hodnote 3,5 miliardy dolárov (3,12 miliardy eur). Ropa z Ugandy ním má do roku 2020 prúdiť na pobrežie Indického oceánu a odtiaľ smerovať na svetové trhy, oznámili agentúre Reuters ugandskí činitelia.

Potrubie dlhé 1 445 kilometrov spojí západougandské náleziská ropy, ktoré boli objavené v roku 2006, s tanzánskym prístavom Tanga. Ropovod bude elektricky zahrievaný, aby sa surovina udržala v dostatočne tekutom stave.

Bude to "najdlhšie elektricky zahrievaný ropovod na svete", povedal Adewale Fayemi, ugandský manažér francúzskej ropnej spoločnosti Total. Tá je popri čínskej CNOOC a britskej Tullow Oil jedným z majiteľov ugandských ropných polí.

Uganda odhaduje svoje celkové ropné rezervy na 6,5 ​​miliardy barelov, vyťažiteľné rezervy z toho činia zhruba štvrtinu. Podľa ugandskej ministerky energetiky Irene Muloniové by mala výstavba ropovodu vytvoriť cez 10-tisíc pracovných miest a podporiť medzinárodný obchod v oblasti.

O výstavbu ropovodu z Ugandy sa uchádzala aj Keňa. Tanzánia ale podľa Muloniovej ponúkla nešpecifikované "finančné stimuly", vďaka ktorým získala tento projekt práve ona.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.