Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2017, 00:00

Poprad chce byť smart. Inšpiruje sa vo Fínsku

Fínske mesto Oulu je lídrom medzi inteligentnými mestami budúcnosti.

Poprad chce byť smart. Inšpiruje sa vo Fínsku
Zdroj: Reuters

Keď telekomunikačný líder zo severu Európy prehrával technologický boj s konkurenciou, na pád nadnárodného gigantu Nokia najviac doplatilo fínske mesto Oulu. Strata tisícok pracovných miest v kľúčovom vývojovom centre výrobcu telefónov a sieťovej infraštruktúry však Fínov nepoložila. Mesto totiž stavilo na inovácie a oplatilo sa. V Oulu dnes sídli vyše 600 high-tech spoločností, množstvo startupov a spolu vytvárajú približne 12-tisíc pracovných miest v IT sektore. Lokalita na severe Fínska má vďaka tomu viacero synoným ako živé laboratórium nových technológií či jedno z najinteligentnejších miest na svete. V severanoch preto vidia inšpiráciu viaceré samosprávy zo Slovenska. „Fínsko sa stalo technologickým lídrom vďaka tomu, že investovalo do vzdelania a otvorilo sa svetu. Cestou, akou sa uberajú v Oulu, chceme ísť aj v Poprade,“ hovorí pre HN viceprimátor Popradu Igor Wzoš. Slováci pritom majú čo doháňať. Oulu roky patrí medzi európsku a svetovú špičku v tom, ako sa stať „smart“.


Nedostihnuteľný líder z Fínska
Na križovatkách tam napríklad používajú semafory, ktoré dávajú automaticky zelenú na križovatkách pri prechode sanitiek, požiarnych či policajných áut. Cestná signalizácia pre núdzové situácie vyvinutá v Oulu ročne ušetrí krajine až 2,5 milióna eur. Ďalším unikátnym príkladom sú inovácie v zdravotníctve. Do chytrej nemocnice s vlastným rozumom, kde doktori chodia za pacientmi a nie naopak, totiž Fíni iba za posledných päť rokov investovali 70 miliónov eur. Do roku 2030 tam vyrastie najinteligentnejšia nemocnica na svete za 500 miliónov eur. Ve

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.