Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2017, 00:00

Poprad chce byť smart. Inšpiruje sa vo Fínsku

Fínske mesto Oulu je lídrom medzi inteligentnými mestami budúcnosti.

Poprad chce byť smart. Inšpiruje sa vo Fínsku
Zdroj: Reuters

Keď telekomunikačný líder zo severu Európy prehrával technologický boj s konkurenciou, na pád nadnárodného gigantu Nokia najviac doplatilo fínske mesto Oulu. Strata tisícok pracovných miest v kľúčovom vývojovom centre výrobcu telefónov a sieťovej infraštruktúry však Fínov nepoložila. Mesto totiž stavilo na inovácie a oplatilo sa. V Oulu dnes sídli vyše 600 high-tech spoločností, množstvo startupov a spolu vytvárajú približne 12-tisíc pracovných miest v IT sektore. Lokalita na severe Fínska má vďaka tomu viacero synoným ako živé laboratórium nových technológií či jedno z najinteligentnejších miest na svete. V severanoch preto vidia inšpiráciu viaceré samosprávy zo Slovenska. „Fínsko sa stalo technologickým lídrom vďaka tomu, že investovalo do vzdelania a otvorilo sa svetu. Cestou, akou sa uberajú v Oulu, chceme ísť aj v Poprade,“ hovorí pre HN viceprimátor Popradu Igor Wzoš. Slováci pritom majú čo doháňať. Oulu roky patrí medzi európsku a svetovú špičku v tom, ako sa stať „smart“.


Nedostihnuteľný líder z Fínska
Na križovatkách tam napríklad používajú semafory, ktoré dávajú automaticky zelenú na križovatkách pri prechode sanitiek, požiarnych či policajných áut. Ces

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.