Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2017, 10:07

Bratislava vypísala tender na prevádzku osvetlenia, víťaz vymení tisíce svetiel a stožiarov

Bratislava vypísala tender na prevádzku osvetlenia, víťaz vymení tisíce svetiel a stožiarov
Zdroj: TASR

Slovenská metropola vypísala miliardový tender na prevádzkovateľa verejného osvetlenia. Vyplýva to z oznámenia o zadaní zákazky, ktorá je v krajine jednou z najvyšších svojho druhu za posledné roky. Platnosť dlhodobé zmluvy s doterajším prevádzkovateľom, spoločnosťou Siemens, skončila vlani.

Víťaz tendra, o ktorom rozhodne najnižšia ponúknutá cena, by mal zabezpečovať prevádzku pouličného osvetlenia v Bratislave a poskytovať ďalšie služby po dobu 20 rokov. Magistrát hodnotu zákazky odhadol na 143,7 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Táto suma zodpovedá zhruba dvom pätinám ročného rozpočtu mesta.

Zákazka počíta okrem iného so zaistením prevádzky a údržbou viac ako 47 000 svietidiel vrátane ich výmeny za úspornejšiu LED technológiu. Nový prevádzkovateľ by zároveň mal vymeniť na 24 000 stožiarov, ktoré sú v havarijnom stave, alebo po dobe životnosti.

Metropola tiež počíta s vybudovaním dátovej a komunikačnej siete pre efektívne riadenie sústavy verejného osvetlenia, ktorá by mala zároveň slúžiť ako platforma pre ďalšie funkcie, ako napríklad monitorovanie dopravy, bezpečnosti alebo kvality ovzdušia.

Prevádzku verejného osvetlenia v Bratislave na základe zmluvy z roku 1996 zabezpečovala spoločnosť Siemens. Platnosť kontraktu skončila vlani. Vzhľadom k tomu, že mesto nevybralo nového prevádzkovateľa systému, dohodlo sa so Siemensom na pokračovaní spolupráce aj v tomto roku s možnosťou predĺženia aj na budúci rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.