Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2017, 00:00

Financial Times: Bratislava ako San Francisco? Raj pre startupy naráža na nekonečné korupčné kauzy

Lietajúce auto, jeden z top antivírov, či navigácia, ktorú používa 200 miliónov ľudí. Na Slovensku vzniká mnoho projektov, ktoré pozná celý svet.

Financial Times: Bratislava ako San Francisco? Raj pre startupy naráža na nekonečné korupčné kauzy
Zdroj: Reuters

Bratislava ako nové Silicon Valley? Touto myšlienkou sa zaoberá Financial Times v článku venovanom technológiám a inováciám v strednej a východnej Európe.

Práve tu totiž za posledné roky vzniklo hneď niekoľko firiem s celosvetovým dosahom. "Slovenské hlavné mesto s historickými kostolmi a dláždenými ulicami pripomína San Francisco. Je častou siete miest v regióne, ktoré sa chcú stať stredoeurópskou odpoveďou na Silicon Valley," píše web.

Názov by mal byť definovaný riekou, ktorá našim hlavným mestom preteká - Danube Valley.

​Ako najvýraznejší projekt zo Slovenska menuje FT lietajúce auto z dielne Juraja Vaculíka a Dušana Kleina. "Juraj Vaculik, výkonný riaditeľ leteckej automobilky Aeromobil, je archetypom tejto transformácie," píše sa v texte. Spoločne sa dvojica pokúsila spustiť revolúciu v doprave a konkurovať tak aj projektom v americkej továrni na startupy a sídle najväčších technologických firiem. 

Portál vymenúva aj úspechy Esetu, ktorý je jedným z najrozšírenejších antivírových programov na svete, navigáciu Sygic, ktorú používa 200 miliónov ľudí či spoločnosť Pixel Federation, ktorá vytvára populárne hry pre Facebook.

"Slovenské startupy ťažia z toho, že ich náklady sú výrazne nižšie ako v krajinách so silnejšími ekonomikami," upozorňuje portál.

Výhodou je svojím spôsobom aj to, že je krajina malá. "Slovenský trh je veľmi malý, tak sme nemali na výber a museli sme kvôli rastu smerovať na globálny trh," popisuje zakladateľ Sygicu Michal Štencl. A v ich šľapajách idú aj ďalšie slovenské firmy.

​Problémom u nás ale môže byť legislatíva. Tá viac nahráva veľkým firmám ako menším podnikom. "Z daňových úľav ťažia zahraniční investori, ktorí sľubujú pracovné miesta a nie menšie inovatívne projekty," píše FT.

Podniky zároveň narážajú aj na nedostatok ľudí so schopnosťami a skúsenosťami z biznisu. "Mnoho Slovákov by mohlo zo zahraničia priniesť cenné skúsenosti, no politická situácia poznačená nekonečnými korupčnými škandálmi, robí len málo pre to, aby sa vracali," popisuje článok zo série o našej oblasti problém.

A aj z tejto situácie ťažia niektorí podnikatelia. Zameriavajú sa na boj proti korupcii, digitalizáciu verejnej správy či zlepšenie školstva.

"Je tu mnoho talentu a hladu," cituje FT investora z Londýna, ktorý sa venuje nášmu trhu. "U slovenských podnikateľov to platí nielen pri budovaní biznisu, ale aj pri zlepšovaní krajiny," ukončuje Finacial Times.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.