Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2017, 00:00

Nemáme vodu, hlási časť Slovenska

Jedna z mála komodít, ktorej malo Slovensko dostatok, bola voda. V roku 2014 sa ju rozhodli ústavne ochrániť politici a zabrániť tak zahraničným obchodníkom skúpiť našu strategickú surovinu.

Nemáme vodu, hlási časť Slovenska
Zdroj: TASR/Andrej Galica

V súčasnosti už máme naozaj s nedostatkom vlahy problém. Niektoré časti Slovenska už dokonca hlásia alarmujúcu situáciu.

„Momentálne už na viacerých staniciach pozorujeme až extrémne suché podmienky. Konkrétne ide o Záhorie, Podunajskú nížinu, ohrozená bola aj Košická kotlina,“ vysvetľuje Lívia Labudová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Situáciu nezlepšujú ani búrky, ktoré sa nad naším územím prehnali v posledných dňoch. Na najhoršie sa pripravujú v okolí Myjavy, ktorú sucho trápilo pred piatimi rokmi. „Myslím si, že tento rok to bude ešte horšie ako minulý. V našej obci má každý svoju studňu. Zatiaľ je to v poriadku, no čakáme, čo bude v lete,“ skonštatoval starosta obce Chvojnica Marian Kollár.

Podľa Labudovej je v týchto prípadoch bežné, že jedna obec môže mať vlahy dostatok a druhá zostáva bez zrážok. Na to pred niekoľkými rokmi doplatili aj menšie obce, v ktorých vyschli studne či

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.