Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2017, 00:00

Nepoctivé firmy dostanú po novom od štátu stop

Štát nebude za vážne chyby v účtovníctve dávať firmám len pokuty, ale vezme im živnostenské oprávnenie.

Nepoctivé firmy dostanú po novom od štátu stop
Zdroj: Pavol Funtál

Opakované klamstvá v účtovníctve bude štát trestať prísnejšie než dnes. Doteraz si daniari vystačili s vysokými pokutami, po novom prídu nepoctiví živnostníci a eseročky aj o možnosť podnikať. Úrady môžu firmám odobrať živnosť už dnes, avšak v budúcom roku budú za prehrešky v účtovníctve prvýkrát pykať povinnou pauzou v podnikaní.
 
Vážne klamstvá
 
Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová to považuje za zásah do základného práva podnikať. „Tak ako si štát nedovolí vymazať právnickú firmu z obchodného registra mnohokrát ani pri závažných porušeniach zákonov, trváme na tom, aby Finančná správa požadovala od podnikateľa nápravu stavu, nie zrušenie živnosti,“ povedala pre HN. Podnikateľ príde o živnosť napríklad vtedy, ak si vôbec nebude viesť účtovníctvo, nezostaví účtovnú závierku alebo rôznymi spôsobmi klame – napríklad zatajuje alebo robí zápisy mimo účtovných kníh, informovalo minister

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.