Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2017, 11:41

Slovensko prichádza o výhodu. Naše platy príliš rastú

Nedostatok vhodnej pracovnej sily by mal v tomto roku tlačiť nahor mzdy. Má to však aj nevýhodu.

Slovensko prichádza o výhodu. Naše platy príliš rastú
Zdroj: HN/Peter Mayer

Zrýchľovať má podľa analytikov UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia dynamika rastu priemernej mzdy. Zotavujúca sa inflácia však z miezd mierne ukrojí.

V 1. štvrťroku tohto roka priemerná hrubá nominálna mesačná mzda dosiahla podľa údajov Štatistického úradu SR 897 eur. "Dynamika jej medziročného rastu ostala relatívne stabilná, keď sa v porovnaní s koncom minulého roka len nepatrne spomalila z 3,6 percenta na 3,5 percenta," uviedli vo svojom aktuálnom komentári analytici banky.

V reálnom vyjadrení sa rast miezd spomalil výraznejšie z 3,7 percenta na 2,6 percenta. "Bolo to v dôsledku obnovenia inflácie. Aj napriek tomu pretrvávajúci rast reálnych miezd vytvára vhodné predpoklady pre rast spotreby domácností," doplnili analytici.

Rast produktivity práce sa v úvode roka zrýchlil a už 13. štvrťrok po sebe pokračoval rast jednotkových nákladov práce. "Slovensko tak teoreticky postupne stráca konkurenčnú výhodu z obdobia minulých rokov ak ide o extrémne priaznivý pomer nákladov a produktivity práce," konštatujú analytici banky.

Jednotkové náklady práce však nerastú len na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách regiónu strednej a východnej Európy, ktoré sú hlavnými konkurentmi slovenských exportérov na európskych trhoch.

Mzdy pritom v 1. štvrťroku rástli vo väčšine odvetví slovenskej ekonomiky. Výnimkou boli len ťažba a dobývanie, finančné sprostredkovanie a sektor IT a komunikácií. "Najrýchlejší rast miezd si v prvom kvartáli pripísali odborné, vedecké a technické činnosti. Silný rast miezd bol aj v umení, rekreácii a zábave, vzdelávaní, poľnohospodárstve," vymenovali analytici.

Z hľadiska regiónov rástli medziročne najrýchlejšie mzdy v Trnavskom kraji. "Ten je charakteristický aj najakútnejším nedostatkom pracovnej sily a do ktorého v poslednom roku smerovalo aj najviac nových pracovníkov zo zahraničia," tvrdia analytici. Najvyššiu priemernú mzdu stále vykázal Bratislavský kraj, naopak, najnižšia bola v Prešovskom kraji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.