Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2017, 00:00

Poradcom prekáža skryté zdanenie

Príjem určujúci, kto je chudobný, sa od 1. júla zmení. Ovplyvní to sociálne dávky aj zaťaženie pracujúcich.

Poradcom prekáža skryté zdanenie
Zdroj: Peter Mayer

Aj keď ide o sumu, ktorá na prvý pohľad ovplyvňuje len nízkopríjmové skupiny, dosah pocítia aj najlepšie zarábajúci. Životné minimum má vplyv tiež na daňové zaťaženie. Na príklade zamestnanca, ktorý zarábal pred troma rokmi 1 833 eur, to ilustruje prezident Slovenskej komory daňových poradcov Jozef Daniš. Takáto mzda sa zvýšila o 10 percent, no daňové zaťaženie stúplo o viac ako 14 percent.


Skryté zdaňovanie
„Kým životné minimum sa v poslednom období nemenilo, priemerná mzda narástla od roku 2014 celkovo o viac ako 10 percent. Rastúca mzda pri nezmenenej výške životného minima potom vedie k nárastu daňového zaťaženia,“ vysvetľuje Daniš. Radovan Ihnát z komory pridáva aj ďalšie príklady, keď podľa neho prepojeniu viacerých daňových veličín s výškou životného minima chýba logika. Napríklad výška daňového bonusu na dieťa stagnuje už niekoľko rokov a po novom sa mierne zvýši o 15 centov. Na porovnanie, v susednej Českej republike, kde je systém výpočtu daňového bonusu odlišný, sa od roku 2014 zvýšila suma pri druhom dieťati z 13 404 na 19 404 českých korún.


Ministerstvo financií oponuje, že „skryté zdanenie“ sa v prípade Slovenska pozitívne prejavuje na vyšších príjmoch samospráv z dane z príjmov: „Údaje z rokov 2000 - 2006 ukazujú, že iba dve krajiny OECD valorizovali daňové úľavy v súlade s rastom miezd, väčšina krajín na účely udržania kúpyschopnosti používala infláciu.“ Rezort dodáva, že súčasné zaťaženie práce nízkopríjmových zamestnancov merané prostredníctvom daňového klinu je najnižšie v rámci V4 a aj pod úrovňou priemeru EU.


Malé zvýšenie
Na Slovensku stagnuje výška životného minima od roku 2013. V súčasnosti by tak mal každý dospelý obyvateľ Slovenska dokázať vyžiť z mesačného príjmu 19

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.