13.06.2017, 00:05

Slovenské letiská majú problém prežiť. Len jediné z nich dokáže zarábať

V dlhoch sa topí Žilina či Piešťany, ktoré čaká mimoriadna schôdza akcionárov.

Letisko Košice
Zdroj: Archív HN

Slovenské letiská zápasia s finančnými ťažkosťami. Minulý rok skončilo so ziskom 1,5 milióna eur iba to košické, ktorého hlavným akcionárom je Letisko Viedeň. Zvyšné, stratové aeroprístavy vlastní štát a samosprávy.

Podľa Ľubomíra Krupára, odborníka na leteckú dopravu a bývalého riaditeľa sliačskeho letiska, je problém v tom, že lietadlá zostávajú v pozadí iných dopravných projektov ako napríklad budovanie diaľnic. „Keď si zoberiete dokumenty o výstavbe dopravnej infraštruktúry z ministerstva, o leteckej doprave sa tam dozviete minimum,“ upozorňuje.

Ministerstvo dopravy však tvrdí, že sa snaží vytvárať pre letectvo dobré podmienky, no v tejto situácii nie je jediným zodpovedným. Letiská sú totiž iba vstupnou bránou a „cestujúcich bude viac, ak budú mať dôvod k nám lietať, a to už je nad rámec úloh, ktoré prináležia letiskám“, tvrdí hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Na oblasť civilného letectva je každoročne vyčlenený zo štátneho rozpočtu jeden milión eur. Andrej Novák, v

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.