Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2017, 13:50

Eurokomisia si posvieti na trio významných firiem. Pre licenčné praktiky

Eurokomisia si posvieti na trio významných firiem. Pre licenčné praktiky
Zdroj: Reuters

Európska komisia vyšetruje americké spoločnosti Nike a Universal Studios a japonskú Sanrio kvôli ich licenčným a distribučným praktikám. Komisia chce zistiť, či tieto firmy nelegálne nebránili obchodníkom predávať tovar, na ktoré im poskytli licenciu, cez hranice a po internete v rámci Európskej únie.

Výrobca športového oblečenia a obuvi Nike vlastní licenčné práva na tovar barcelonského futbalového klubu. Filmová spoločnosť Universal vlastní práva na filmy ako Mimoni a Ja, zloduch. Sanrio je majiteľom značky Hello Kitty.

Všetky tri patria medzi popredné firmy poskytujúce licenčné práva na značky a kontrolujú používanie obrázka alebo textu na rôznom tovare ako oblečenie, obuv, tašky alebo hračky. Tovar je tak viac atraktívny, často hlavne pre deti.

"Budeme skúmať, či licenčné a distribučné praktiky týchto troch firiem nebránili spotrebiteľom v prístupe k širšiemu výberu a lepším dohodám na jednotnom trhu," uviedla vo vyhlásení európskej komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Ak EK zistí, že firmy porušovali antitrustové pravidlá EÚ, môže imudeliť pokutu vo výške až desiatich percent ich globálneho ročného obratu, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.