Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2017, 11:59

Megatender v Česku. Ministerstvo vypísalo súťaž na mýto za vyše miliardu eur

Ministerstvo plánuje na prevádzku mýtneho systému minúť viac ako miliardu eur.

Megatender v Česku. Ministerstvo vypísalo súťaž na mýto za vyše miliardu eur
Zdroj: František Vlček, MAFRA

Ministerstvo dopravy vypísalo tender na nového správcu mýtneho systému. Počas desiatich rokov plánuje za jeho prevádzku minúť 29 miliárd korún (1,1 miliardy eur). Na dnešnom stretnutí s novinármi to povedal minister dopravy Dan Ťok (za ANO). Uchádzači o účasť v tendri budú teraz mať dva mesiace na to, aby sa na obriu zákazku prihlásili.

Súťaž cenu pravdepodobne zníži, uviedol Ťok. Uvedených 29 miliárd korún je podľa neho odhad maximálnych možných nákladov. Cena odráža požiadavku vlády na technologicky neutrálne riešenie. Záujemcovia môžu využiť existujúcu sieť mýtnych brán, alebo navrhnúť úplne nový systém. Ďalej je súčasťou súťaže požiadavka na rozšírenie ciest prvej triedy z terajších 230 na 900 kilometrov.

Prvé kolo výberu bude kvalifikačné, záujemcovia v ňom budú musieť preukázať, že majú skúsenosť s prevádzkou mýtnej technológie. S vybranými uchádzačmi potom bude ministerstvo ďalej rokovať a vyberie päť uchádzačov, medzi ktorými sa nakoniec rozhodne.

Prostredníctvom mikrovlnných mýtnych brán sa mýto v Česku vyberá od roku 2007. Za desať rokov sa na mýte vybralo 77,5 miliardy korún (takmer 3 miliard eur), vlani to bolo 9,89 miliardy korún.

Jednotný celoštátny mikrovlnný systém podobne ako v Česku funguje v páse krajín od Talianska, cez Rakúsko, Poľsko a Bielorusko. Naopak, satelitný systém využívajú Nemecko, Slovensko, Maďarsko a čiastočne Belgicko, ktoré ho kombinuje s mikrovlnným variantom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.