16.06.2017, 00:00

Český ekonóm Tomáš Sedláček: Je hanba, že toľko inteligentných ľudí musí sledovať našu menu

Hlavný makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček pre HN.

Merať úspech ekonomiky len podľa rastu HDP nemá veľkú výpovednú hodnotu, tvrdí ekonóm Tomáš Sedláček.

Česká koruna bola v posledných mesiacoch na očiach investorom. Po ukončení intervencií Českej národnej banky však výrazne neposilnila, ako sa to stalo so švajčiarskym frankom pred dvoma rokmi. Prečo sa nezopakoval švajčiarsky scenár?
Už len to, že našu menu musí sledovať toľko inteligentných ľudí, a potom sa mýliť, je smiešne. Ak by sme mali euro, tak to vôbec neriešime. Nepotrebovali by sme tráviť toľko času predikciami, aký bude kurz koruny oproti euru. Prijatie eura už riešime od roku 2003. Ak by sme ho už mali, ušetrili by sme si kopec nervov, času aj sklamania. Ale švajčiarsky scenár sa neudial preto, lebo ČNB je kvalitná inštitúcia a udržala korunu bez turbulencií. Prijatie eura je však politický problém a s tým centrálna banka nemôže nič urobiť.

Myslíte si, že reakcie akciových trhov na zvolenie a počínanie Donalda Trumpa sú adekvátne či príliš optimistické?
Aj po zvolení Hitlera išli akcie hore, takže by som to nepreceňoval. Zaujímavejšie je, že pôvodne libertariánsky a konzervatívny prezident je dnes proti voľnému obchodu a chce stavať múry. Naopak, Čína už kašle na stavbu múrov, veď ten ich im bol aj tak nanič, a propaguje voľný obchod. Navyše, Trump robí veľa chýb aj banálnych, takže optimizmus nie je namieste.

Aké chyby robí?
Napríklad, že zhoršuje vzťahy s Európou. Už sa na USA nemôžeme spoľahnúť. Prerušenie spolupráce s Európou však viac zraní Ameriku a mám väčšie obavy o dolár ako o euro.

Takže trhy z Trumpa vytriezvejú?
Podľa mňa áno. Napríklad inovačný potenciál z CERN-u v Európe posunie ekonomiku dopredu viac ako nové aplikácie zo Silicon Valley.

Často sa dnes hovorí o 4. priemyselnej revolúcii. Bývalý fínsky minister financií nedávno povedal, že 1. priemyselná revolúcia stvorila

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.