Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2017, 00:00

Ako vyzeral roaming pred 20 rokmi? Kto sa pozabudol, pri faktúre si trhal vlasy

Od včerajška je v Európskej únii minulosťou, no nie je to tak dávno, čo bol roaming pre mnohých luxusom.

Ako vyzeral roaming pred 20 rokmi? Kto sa pozabudol, pri faktúre si trhal vlasy
Zdroj: Dreamstime

Dnešní štyridsiatnici (i tí starší) si to asi pamätajú, mladších, prípadne tých, ktorým už spomienky vybledli, pozývame na krátky výlet v čase o dve desaťročia späť, do roku 1997. Pre lepšie uvedenie do dobovej reality i orientáciu v cenách si pripomeňme, že na Slovensku sa platilo korunami, priemerná mzda bola asi 9 200 Sk brutto a minimálna niečo vyše 2 700 Sk.

Nebol to ale zase až taký „pravek“, ako si možno dnešní tínedžeri myslia. Mobilné telefóny sme už napríklad poznali. Do Československa vtrhli ešte na začiatku deväťdesiatych rokov a dalo sa nimi volať (nič viac) v analógovej sieti NMT, ktorú prevádzkovala spoločnosť EuroTel (dnešný Telekom). Označenie mobil bolo síce trochu pritiahnuté za vlasy, keďže išlo o niekoľkokilogramové súpravy, ktoré sa nosili ako kufrík, ale oproti pevnej linke bol aj to pokrok.

Zdroj: Wikipedia

​Okrem veľkosti boli problémom i ceny. Jednak samotný aparát stál približne toľko ako lacnejšie auto, a potom, platili ste nielen za odchádzajúce, ale až do polovice roka 1997 aj za prichádzajúce hovory. Okrem Slovenska ste takýto telefón mohli využívať i v zahraničí. Pravda, len v susednom Česku, ale roaming to bol. Ak ste si odtiaľ chceli zavolať na Slovensko, v silnej prevádzke ste za minútu hovoru zaplatili približne 23 korún, v slabšej večernej o štyri koruny menej.

Telefón iba na telefonovanie

Revolúcia v mobilnej komunikácii u nás nastala v januári 1997. Operátor Globtel (dnešný Orange) ako prvý spustil ostrú prevádzku v sieti GSM, EuroTel ho nasledoval o necelý mesiac. A Slováci sa prvýkrát zbláznili. Globtel mal napríklad už po desiatich týždňoch 10-tisíc zákazníkov, a to ešte neponúkal dotované telefóny. Ich ceny sa pohybovali v rozpätí 8 700 Sk (Sagem RC 610L) až 56 580 Sk (Nokia 9000). V EuroTeli ste si mohli najlacnejší prístroj (Philips Fizz) kúpiť za 7 500 korún, najdrahší (Motorola StarTac) za 29 900 Sk.

Rôzne boli aj ceny za aktiváciu telefónu, od 900 do 1 800 korún. Potom si už stačilo vybrať iba niektorý z mesačných paušálov. V Globteli bol najrozšírenejší za 420 korún a mali ste v ňom predplatených 50 minút hovorov. Ak ste limit vyčerpali, stála vás minúta 9,90 Sk (v rámci siete Globtel a na pevné linky) alebo 17,50 Sk (do siete EuroTel). Druhý operátor ponúkal podobný, 60-minútový, mesačný paušál za 995 korún a po prevolaní ste za minútu zaplatili 5,80 Sk (v rámci EuroTelu), respektíve 10 korún (na pevné linky) a 17,20 Sk (na čísla Globtelu).

Zdroj: web.archive.org

​Boli to časy, keď sa telefóny využívali iba na telefonovanie. Možnosť posielať a prijímať SMS sa objavila až pred Vianocami 1997 a z dnešného pohľadu bol prvý spôsob naozaj úsmevný. Ak ste chceli poslať textovú správu, museli ste zatelefonovať na zákaznícku linku, správu (mohla mať maximálne 160 znakov) nadiktovať operátorovi a on ju potom doručil adresátovi už ako text. O niečom takom ako internet v mobile sme ešte ani nechyrovali. Boli sme radi, že nám aký-taký funguje na stolných počítačoch, navyše telefóny mali iba dvoj- či trojriadkové displeje.

Tortúra s roamingom

Ešte skôr ako esemesky ale EuroTel aj Globtel ponúkli svojim klientom možnosť využívať mobilné telefóny aj v zahraničí. Na začiatku letnej dovolenkovej sezóny 1997 mali už obaja operátori uzatvorené zmluvy s desiatkami partnerov v Európe i Ázii. Nie každý zákazník si ale roaming dovolil, a kto ho využíval, musel si dávať veľký pozor, inak si nad najbližšou faktúrou od zúfalstva trhal vlasy.

Ak ste boli zákazníkom Globtelu a chceli ste si aktivovať roaming, museli ste splniť niekoľko podmienok. V prvom rade ste ho nemohli skôr, kým ste nezaplatili prvú mesačnú faktúru. Takisto ste ale nikdy nesmeli meškať s platbami a žiadosť vám zamietli aj ak ste mali u operátora nejaké neuhradené účty. V prípade, že ste takéto podmienky spĺňali, museli ste zaplatiť finančnú zábezpeku 5-tisíc korún. Ani to ale nebolo všetko. Keď ste využívali svoj telefón v niektorom zo susedných štátov, poplatok bol nulový. Za roaming v ostatných krajinách Európy ste ale museli zaplatiť 30 korún mesačne a mimo Európy 50 korún.

No a pre ilustráciu, ak ste pred 20 rokmi dovolenkovali v Chorvátsku a chceli ste volať na Slovensko, museli ste mať stále na pamäti, že za každú začatú minútu hovoru (sekundová tarifikácia ešte nebola) zaplatíte 55,90 Sk. O čosi lacnejšie (40,90 Sk) to bolo z Talianska, no napríklad z Grécka vás vyšla každá minúta hovoru domov na takmer 75 korún.

Zdroj: web.archive.org

​EuroTel mal trochu iné podmienky. Mesačný poplatok za roaming si neúčtoval, ale finančná zábezpeka bola 6-tisíc korún. Minútové tarify pri hovoroch na Slovensko mal však nižšie - z Chorvátska 38,77 Sk, z Talianska 35,19 Sk a z Grécka 45,67 Sk.

Ľudia ale veľmi rýchlo prišli na to, ako sa dá v zahraničí využívať mobilný telefón aj bez toho, aby ste si museli aktivovať roaming. Ak ste sa v cudzine zdržiavali dlhšie, alebo ste do jednej krajiny cestovali častejšie, stačilo si tam kúpiť predplatenú kartu niektorého z miestnych operátorov a tú používať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.