Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2017, 18:00

Lufthansa presúva najväčšie lietadlá, háda sa o poplatky vo Frankfurte

Napätie medzi najväčším nemeckým dopravcom a Frankfurtom rastie.

Lufthansa presúva najväčšie lietadlá, háda sa o poplatky vo Frankfurte
Zdroj: Reuters

Lufthansa sa kvôli vysokým poplatkom na svojej hlavnej základni rozhodla presunúť časť svojej flotily najväčších lietadiel Airbus A380 do Mníchova.

Lufthansa v tlačovej správe potvrdila, že od budúceho leta bude lietať s piatimi zo svojich štrnástich Airbusov A380 z Mníchova namiesto Frankfurtu. "Frankfurt je pre nás jednoducho príliš drahý," povedal nemeckému časopisu FVV člen predstavenstva Lufthansy Harry Hohmeister.

Bavorský rast

V Mníchove nasadzuje Lufthansa na svoje diaľkové lety hlavne Boeing 747-8 alebo Airbus A340. Pre najväčšie osobné dopravné lietadlo sveta mal v jej flotile doteraz exkluzivitu Frankfurt.

Z Mníchova chce päticu lietadiel nasadiť na lety do Los Angeles, Pekingu a Hongkongu. Firma oficiálne vysvetľuje presun "kontinuálnym rastom v Bavorsku", v oficiálnych vyhláseniach sa stretom so spoločnosťou Fraport prevádzkujúcou letisko vo Frankfurte vyhýba.

Nízkonákladovky tŕňom v oku

Vzťahy medzi oboma firmami sa v poslednej dobe výrazne zhoršili. Lufthanse sa napríklad nepáči, že Fraport, ktorého osem percent dopravcu vlastní, začal do Frankfurtu aktívne lákať nízkonákladové aerolinky, veľkú expanziu už oznámil na najväčšom nemeckom letisku Ryanair.

Terčom kritiky sú aj vysoké poplatky. Frankfurt je jedným z mála letísk, ktorému vlani aj napriek celkovému rastu leteckej dopravy vlani ubudlo cestujúcich. Lufthansa preto začala hovoriť o tom, že presunie aj ďalšie lietadlá z Frankfurtu, okrem Mníchova napríklad do Zürichu alebo Viedne.

"K rastu bude dochádzať tam, kde budeme mať najlepšie podmienky. A náklady sú pochopiteľne dôležitým faktorom," citovala agentúra AFP hovorcu Lufthansy. Fraport jej rozhodnutie ľutuje a označil ho za zlé.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.