19.06.2017, 00:00

Úrokové sadzby u nás už dosiahli svoje dno

Nové pravidlá bankám velia, aby klientom požičiavali obozretnejšie.

dane, graf, výpočty
Zdroj: Dreamstime

Ukazuje sa, že je najvhodnejší čas na získanie lepšieho úveru. Úrokové sadzby v posledných rokoch výrazne klesli a hypotekárne úvery sú aj za menej ako dve percentá. Po tom, čo Európska centrálna banka minulý týždeň zrušila sklon ďalej znižovať úrokové sadzby, ich ďalší pohyb bude smerom hore.

Samozrejme, že až dlhodobo. Banka totiž stále pokračuje v programe nákupu aktív a úroky tak ostanú na súčasných minimách ešte dlho po jeho ukončení. „To, že sme trhu povedali, že náš sklon k ďalšiemu zníženiu úrokov je ukončený, neznamená, že ich mienime meniť okamžite. Práve naopak, máme čas, aby sme s ďalším pohybom úrokov počkali, pokiaľ bude treba,“ pre HN povedal guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch.


Zlom v úrokoch
Podľa odborníkov na financie trh odkaz centrálnej banky pochopil. „Úrokové sadzby sú v Eurozóne už na dne a ich ďalší pohyb bude len hore,“ povedal Ladislav Benedek, díler VÚB banky. V prípade, že sa rozhodnete investovať do kúpy väčšieho bytu, môžete teraz okrem stability nízkych úrokov v najbližších troch rokoch čakať hospodárske oživenie. Podľa guvernéra Makúcha bude rast HDP Slovenska akcelerovať do roku 2019 na 4,6 percenta s infláciou v rovnakom čase len tesne nad úrovňou dvoch percent.

V najnovšej prognóze ECB zvýšila odhadovaný hospodársky rast eurozóny a zároveň znížila odhad inflácie. To umožnilo banke odklon od uvoľnenej menovej politiky, ktorej prvým krokom je ústup od znižovania úrokov. Záväzok banky udržiavať úrokové sadzby

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.