19.06.2017, 00:00

NBS si posvieti na úverovú turistiku, získať spotrebák bude náročnejšie

Kvôli regulácii NBS bude požičiavanie peňazí od bánk, ale aj nebankoviek už o pár týždňov ťažšie.

NBS - Národná banka Slovenska
Zdroj: Pavol Funtál

Aktuálny profil slovenského klienta banky môže s trochou zveličenia vyzerať nasledovne: buď cestuje z banky do banky za lacnejším spotrebným úverom, alebo si berie pôžičku, aby dofinancoval nákup bytu. Lebo získať stopercentnú hypotéku sa po sprísnení podmienok zo strany NBS rovná takmer utópii. Centrálna banka si však ide na úverovú turistiku výrazne posvietiť. Podmienky na získanie „spotrebáku“ budú prísnejšie – podľa informácií HN z prostredia bankového trhu prídu tvrdšie pravidlá už o niekoľko týždňov.

Rizikový rast
Objem poskytnutých spotrebných úverov medziročne rastie dvojciferným tempom a Národná banka v tom vidí riziko. Už v správe o finančnej stabilite z mája tohto roka upozornila, že rast pôžičiek domácnostiam je na Slovensku najrýchlejší v celej Európskej únii. „Spôsobuje to refinancovanie medzi bankami,“ hovorí pre HN Marek Ličák, šéf odboru dohľadu na makroúrovni v NBS. Navyše, konkurenčný boj a nízke úroky vytvárajú na banky tlak, aby zmierňovali podmienky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.