19.06.2017, 13:02

Slovenská ekonomika sa "utrhne". Staneme sa lídrom v regióne, tvrdia Fico s Kažimírom

V roku 2017 má na Slovensku vzniknúť ďalších 40-tisíc pracovných miest.

„Slovenskej ekonomike sa darí,“ povedal premiér Robert Fico na tlačovke o aktualizovanej makroekonomickej prognóze Inštitútu finančnej politiky (IFP). Porastie tempom 3,3 percenta, čo je jeden z najvyšších rastov vôbec, tvrdí. Analytik Stanislav Pánis považuje prognózu za realistickú.

„Vo svete sa dejú čudné veci,“ vyhlásil Fico na úvod tlačovky a odsúdil útok v Londýne. Následne sa už venoval aktualizovanej prognóze.

Podľa Fica sa staneme lídrami v regióne strednej Európy. Tvrdí, že je za tým domáci dopyt: „Hospodársky rast ťahá domáca spotreba.“ Zároveň vyhlásil, že v roku 2017 vznikne ďalších 40-tisíc pracovných miest.

Premiér sa pristavil aj pri nezamestnanosti. „Verím, že v týchto mesiacoch dosiahne nezamestnanosť historické minimá,“ vyhlásil. Do roku 2020 by sa nezamestnanosť mala dostať k hranici šiestich percent.

Rast vyše štyri percentá

V posledných rokoch je rast slovenskej ekonomiky porovnateľný s rastom ekonomík ostatných krajín v našom regióne. Ak ide o roky 2018 a 2019, tak slovenská ekonomika sa podľa ministra financií Petra Kažimíra „utrhne“ a začne rásť výraznejšie, ako ostatné krajiny v našom regióne.

Minister konkretizoval, že prognóza predpokladá rast v roku 2018 na úrovni 4,2 percenta a v roku 2019 na úrovni 4,4 percenta. Podľa Kažimíra je za tým najmä investícia Jaguar Land Rover v Nitre.

Hrozba prehriatia ekonomiky je reálna, ale zatiaľ nie vážna, pripustil Kažimír. Slovenská ekonomika sa bude prehrievať už v tomto roku, uviedla šéfka IFP Lucia Šramková. Podľa nej Národná banka Slovenska už podniká kroky na makroekonomickej úrovni „na spomalenie dopytu po spotrebiteľských úveroch a podobne.“

Platy zamestnancov na Slovensku, ktoré zaostávajú za krajinami západnej Európy, budú podľa ministerstva financií ďalej rásť. Kým pre tento rok úrad očakáva zvýšenie priemernej mesačnej mzdy v krajine o 3,6 percenta na viac ako 1000 eur, v roku 2020 by mal priemerný zárobok stúpnuť o viac ako päť percent.

Pánis: Nejde primárne o zásluhu vlády

Aktualizovanú makroekonomickú prognózu považuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis za realistickú. "Nemám voči nej zásadnejšie výhrady. Možno na konci horizontu sa javí prognóza tempa rastu ako mierne optimistická," tvrdí pre HNonline.

Zároveň však vyhlásil, že nejde primárne o zásluhu vládnej koalície. "Rozhodujúcou mierou sa pod solídny rast otvorenej slovenskej ekonomiky podpísalo najmä cyklické oživenie sa našich hlavných obchodných partnerov," vysvetľuje Pánis.

Vo všeobecnosti podľa neho vlády v Európe nemajú veľký podiel na oživovaní rastu. Dôvodom podľa Pánisa je, že "tempo zavádzania štrukturálnych reforiem je pomalé, na čo pravidelne upozorňuje aj prezident ECB Mario Draghi."

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.