Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2017, 00:00 Aktualizované dňa 20.06.2017 o 13:07

NBS potvrdila, že Rapid predával pohľadávky za symbolickú sumu, zvažujú trestné oznámenie

Firma, ktorá mala od Rapid life získať pohľadávku voči štátu za symbolickú sumu, sídli na rovnakej adrese.

NBS potvrdila, že Rapid predával pohľadávky za symbolickú sumu, zvažujú trestné oznámenie
Zdroj: Peter Mayer

Aktualizované 13:06: Národná banka Slovenska dnes potvrdila, že dozorná rada poisťovne Rapid life ešte 22. mája súhlasila s prevodom troch pohľadávok v celkovej hodnote zhruba 60 miliónov eur za tri eurá. Odvoláva sa pritom na oficiálnu predbežnú správu nútenej správkyne Ireny Sopkovej.

„V budove poisťovne sa pri výkone nútenej správy našiel podpísaný súhlas Dozornej rady s prevodom troch pohľadávok zo súdnych sporov poisťovne so Slovenskou republikou zastúpenou NBS, na tretiu osobu. K súhlasu je priložená aj riadna zápisnica z rokovania Dozornej rady, podpísaná všetkými jej členmi.“ Správkyňa tiež informovala NBS, že v súvislosti s týmito skutočnosťami s najväčšou pravdepodobnosťou podá “trestné oznámenie za pokus o poškodzovanie veriteľa“.

Informáciu o predaji pohľadávok priniesli dnes ráno Hospodárske noviny, nižšie je pôvodný text.

Je to zrejme najdôležitejší spor, ktorý vedie košická poisťovňa Rapid life. Od štátu si nárokuje 32 miliónov eur a už dlhšie tvrdí, že by za ne dokázala vyplatiť klientov. Dozorná rada poisťovne však v máji, ešte pred nedávno zavedenou nútenou správou, schválila predaj tejto pohľadávky. Za euro ju mala získať iná firma – sídliaca na rovnakej košickej adrese ako Rapid life. Vyplýva to z dokumentov, ktoré majú HN k dispozícii a považujú ich za pravé.

Čakajú na správu
Poisťovňa je od minulého štvrtka v nútenej správe pre závažné ohrozovanie práv klientov, tí nedostávali požadované peniaze a museli sa obracať na súdy.

Národná banka reaguje, že informácie od nútenej správkyne očakávajú počas tohto týždňa: „Preto aktuálne nevieme potvrdiť alebo vyvrátiť informáciu o prevode pohľadávok poisťovne na iné osoby,“ uviedla hovorkyňa Martina Solčányiová, no potvrdila zmenu vlastníctva budovy poisťovne na – podľa centrálnej banky – spriaznenú spoločnosť: „Kvôli tejto skutočnosti podala NBS ešte pred vyhlásením nútenej správy trestné oznámenie za možné poškodzovanie veriteľov.“ 

Podľa katasterportálu ide o firmu AB Real. Majitelia a vedenie Rapidu avizujú verejné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.